nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Malware, który przeżywa formatowanie dysku / reinstalację systemu / całkowitą wymianę dysku. Tym razem Lenovo łata podatności umożliwiające takie akcje…

21 kwietnia 2022, 10:59 | W biegu | komentarzy 6
Tagi: , ,

Jeśli jeszcze raz przeczytacie pierwszą część tytułu – wydaje się to w zasadzie niemożliwe. Jednak teraz na czarnym koniu wjeżdża słowo kluczowe: UEFI. Dodajmy jeszcze, że taki niewidzialny malware był już obserwowany w rzeczywistym działaniu:

Tym razem badacze ESETa alertują o podatnościach w niektórych modelach laptopów Lenovo: When “secure” isn’t secure at all: High‑impact UEFI vulnerabilities discovered in Lenovo consumer laptops:

Może to być użyte przez osobę atakującą, aby wyłączyć SPI flash protection lub funkcję bezpiecznego rozruchu UEFI – z poziomu procesu uprzywilejowanego trybu użytkownika OS. Innymi słowy oznacza to, że wykorzystanie tych luk umożliwiłoby atakującym instalację implantów SPI Flash lub ESP (przykład: Lojax)

These affected firmware drivers can be activated by attacker to directly disable SPI flash protections (BIOS Control Register bits and Protected Range registers) or the UEFI Secure Boot feature from a privileged user-mode process during OS runtime. It means that exploitation of these vulnerabilities would allow attackers to deploy and successfully execute SPI flash or ESP implants.

Lenovo wydał łatki, opisując wspominane luki dość enigmatycznie (tłumaczenie sekurak)

CVE-2021-3971: Potencjalna luka w zabezpieczeniach sterownika używanego podczas starszych procesów produkcyjnych na niektórych konsumenckich urządzeniach przenośnych Lenovo, która została omyłkowo uwzględniona w obrazie BIOS, może umożliwić osobie atakującej z podwyższonymi uprawnieniami zmodyfikowanie firmware przez zmodyfikowanie zmiennej NVRAM.

CVE-2021-3971: A potential vulnerability by a driver used during older manufacturing processes on some consumer Lenovo Notebook devices that was mistakenly included in the BIOS image could allow an attacker with elevated privileges to modify firmware protection region by modifying an NVRAM variable.

W skrócie jeśli ktoś chciałby wykorzystać te luki, mógłby umieścić złośliwy kod właśnie w firmware laptopa (wtedy nawet wymiana dysku nie pomoże…).

No więc łatajcie się, a jeśli ktoś chce nieco więcej poczytać o problemach z UEFI, proponuję zacząć od tego opracowania: UEFI Firmware Security Concerns and Best Practices.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. zakius

  od dawna mówię, że flash UEFI i podobnych powinien być możliwy tylko w specjalnym trybie pracy procesora, który by uniemożliwiał start systemu operacyjnego
  owszem, flash z poziomu systemu jest wygodny i zwiększa szanse na załatanie błędów, ale jednocześnie znacząco zwiększa ryzyko infekcji tego typu
  tak, pewnie można by to częściowo obejść stosując specjalne uprawnienia, ale póki systemy desktopowe działają na zasadzie user albo root to jest mało realistyczny scenariusz, tutaj potrzebny jest model uprawnień znany z systemów mobilnych, a w szczególności dla krytycznych akcji konieczność wejścia do ustawień, a nie kliknięcia „a rób co chcesz”

  Odpowiedz
  • Gobol

   Może niekoniecznie specjalny ring mode ale autoryzacja aktualizacji sprzętowym kluczem usb ? – niespecjalnie utrudniające życie usera…

   Odpowiedz
 2. Flash

  I kolejni zalosni producenci, tyle lat w IT a nadal nic nie potrafia… Na takich to powinna byc kara wiezienia. W korei polnocnej jak informatyk narazi infrastrukture to ma do wyboru wiezienie albo odrazu kulka w leb. I podobna podatnosc chyba byla w module TPM o ile dobrze pamietam a w systemie linux jest on bezposrednio dostepny i nie wymaga on uprawnien root.

  Odpowiedz
 3. Mateusz

  Ciekawi mnie, że jak chce się zainstalować jakiś system, zaktualizować bios to milion problemów, a jak zainfekować UEFI to wystarczy jeden plik ściągnięty w nieodpowiedni sposób. Pierwsze co przyszło mi na myśl, to taka mała zworka na płycie głównej, wzorem z kart SD. Tego się nie zhakuje.

  Odpowiedz
 4. Gadon

  Dostęp do wgrania biosu / uefi nie powinien być możliwy z poziomu systemu a drugie każda płyta główna powinna mieć dwie niezależne kości biosu z możliwością kasowania przy przestawieniu zworek

  Odpowiedz
 5. SuperTUX

  Czekaj, czekaj, jak to było? BadBIOS istnieć nie może? A tu no proszę…

  Odpowiedz

Odpowiedz