Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Iran przejmuje dostęp w firmach na całym świecie – wykorzystują błędy klasy ~1day w VPN-ach

17 lutego 2020, 16:48 | W biegu | komentarze 2
Tagi: , ,

Firma Clearsec wspomina o ofensywnej kampanii roboczej nazwaną „Fox Kitten„. Autorzy wskazują tutaj na Iran (choć wiadomo – przypisanie lokalizacji napastnikom bywa często…problematyczne), który ma na celu dostęp / przejęcie danych z z dość strategicznych obszarów:

Though the campaign, the attackers succeeded in gaining access and persistent foothold in the networks of numerous companies and organizations from the IT, Telecommunication, Oil and Gas, Aviation, Government, and Security sectors around the world.

Od strony technicznej mocno wykorzystywane są nie tak dawno wykryte krytyczne podatności w rozwiązaniach VPN: Fortigate, Palo Alto, Pulse Secure (ten temat jest szczególnie ciekawy, bo pokazano jak ominąć 2FA przy dostępie do VPN) czy w Ciriksie. Po dostaniu się do infrastruktury firmy, następują próby trwałego dostępu, kradzieży danej i ataku na inne organizacje (np. na korporacje, które kupują produkty od zainfekowanej firmy).

Coż, pamiętajmy że nie tylko phishing jest pierwszym przyczółkiem do uzyskania wrogiego dostępu w naszej firmie i warto od czasu do czasu przeglądać widoczność naszej organizacji w Internecie.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. RC

  Kto to opisał ????

  … w Ciriksie. … To coś jak Matrix tylko ze na C ?

  … kradzieży danej .. – tylko jedna dana zamiast danych ? mają rozmach s……y

  Odpowiedz
  • Nie ma to jak się skupić na literówkach a nie treści ;)

   Odpowiedz

Odpowiedz