[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Xiaomi pozywa Departament Obrony i Skarbu USA za umieszczenie na liście CCMC (Communist Chinese Military Companies)

03 lutego 2021, 09:52 | W biegu | 0 komentarzy
Tagi: , ,

12 listopada 2020 r. Prezydent Trump podpisał dekret nr 13959 (Executive Order 13959) “Addressing the Threat from Securities Investments that Finance Communist Chinese Military Companies”. Dekret ten działa od 11 stycznia 2021 i zakazuje osobom z USA handlu i inwestowania w którąkolwiek ze spółek umieszczonych na liście CCMC ( Communist Chinese military companies)

* Zdjęcie przedstawia 8 nowych spółek dodanych do list, między innymi tytułowe Xiaomi

Na liście są już firmy takie jak np Huawei czy Panda Electronics

Co na to Xiaomi ?

Z oświadczenia wynika, że przedsiębiorstwo operuje zgodnie z prawem i regulacjami USA, oraz że nie są powiązani w żaden sposób z Chińskim wojskiem.

Xiaomi się nie poddaje

Xiaomi miesiąc później złożyło pozew przeciwko Departamentowi Obrony i Skarbu USA, ponieważ oznaczenie CCMC spowodowałoby „natychmiastową i nieodwracalną szkodę dla Xiaomi”, w tym przez odcięcie Xiaomi dostępu do rynków kapitałowych w USA. 

* Fragment pozwu

 Xiaomi twierdzi, że zostało dodane na listę CCMC bez odpowiedniego uzasadnienia, a 75% praw głosu w firmie należy do współzałożycieli Lei Jun i Bin Lin, a innymi udziałowcami Xiaomi były firmy amerykańskie, takie jak BlackRock i The Vanguard Group.

–Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

Odpowiedz