W ostatnich dniach obserwujemy nową kampanię cyber zbójów. Schemat, który zaraz Wam opiszemy nie odbiega za bardzo od innych tego typu, ale tym razem skala działania jest naprawdę imponująca i pojawia się kilka ciekawych elementów. Dużo osób (w tym ekipa sekurak.pl) dostaje połączenia z zagranicznych numerów (kierunkowe, np. +44, +36),…
Czytaj dalej »
Evan Connelly zaprezentował odkrytą przez siebie podatność w aplikacji Verizon Call Filter na urządzenia z systemem iOS. Co prawda problem dotyczy klientów tej amerykańskiej sieci GSM, jednak postanowiliśmy opisać błąd leżący u podstaw tej podatności, ponieważ z doświadczenia wiemy, że luki klasy IDOR (ang. Insecure Direct Object Reference) pojawiają się…
Czytaj dalej »
Podatności w firmware bram dostępowych, zaporach sieciowych czy przełącznikach sieciowych zdarzają się niestety często, a do tego niosą za sobą szczególne niebezpieczeństwo ze względu na rolę, jaką pełnią w ekosystemie. O dzisiejszym bohaterze pisaliśmy nie raz. Tym razem krytyczna podatność, oznaczona numerem CVE-2024-48887 i wyceniona na 9.3 w skali CVSS3.1…
Czytaj dalej »
Podatności określane jako krytyczne mogą wzbudzać skrajne emocje. W sekuraku jesteśmy pewni, że nie wszyscy zgodzą się z punktacją CVSS 3.1 (9.8/10) przypisaną do serii podatności określonych jako IngressNightmare, które zostały opisane 24.03.2025 przez badaczy z wiz.io. TLDR: Problematycznym komponentem jest Ingress NGINX Controller, czyli ingress controller (kontroler ruchu wejściowego,…
Czytaj dalej »
Rozpiera nas duma gdy zgłaszają się do nas młode osoby, od których bije pasja i chęć przekazywania wiedzy. W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii„, uczniowie Prywatnego Technikum Informatycznego w Bielsku-Białej stworzyli projekt „Młodzi 4IT”, którego misją jest edukowanie rówieśników na temat zagrożeń w Internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Celem jest zwiększanie…
Czytaj dalej »
Szczegóły o załatanych podatnościach dostępne są tutaj. Z „ciekawszych” podatności mamy: ❌ Możliwość przejęcia telefonu, po przesłaniu do niego „odpowiednio spreparowanego pliku audio”❌ Możliwość zdobycia pełnych uprawnień root przez appki❌ Tajemnicza podatność umożliwiająca brute-force PINów: A malicious app may be able to attempt passcode entries on a locked device and…
Czytaj dalej »
Kilka dni temu zespół Silent Push poinformował o namierzeniu kampanii phishingowej targetującej graczy Counter-Strike 2 na Steam z wykorzystaniem techniki Browser-in-the-Browser (BitB). Technika BitB została stworzona w 2022 roku przez eksperta security mr. d0xa (na githubie wciąż udostępnia template ataku). Na czym polega? Na niektórych stronach mamy możliwość zalogowania za…
Czytaj dalej »
TLDR: w zeszłym roku przeprowadziliśmy ~400 edycji szkoleń z bezpieczeństwa IT, w tym roku będzie tego jeszcze więcej. Innymi słowy poszukujemy doświadczonych trenerów do stałej lub okazjonalnej współpracy. Obszar: IT Security i/lub IT (tak, jeśli prowadzisz dobre szkolenia z czystego IT, też pisz do nas). Możliwych mamy kilka modeli współpracy:…
Czytaj dalej »
Nie ma co ukrywać, że nabranie się na phishing nie dotyczy tylko przeciętnych niezwiązanych z cyberbezpieczeństwem Kowalskich, ale także ludzi zawodowo związanych z bezpieczeństwem IT. Nigdy nie jesteś wystarczająco czujny, aby odsiać każdą podejrzaną wiadomość. Możecie spytać Troya Hunta – stanowczo potwierdzi! ;) Jeśli nie słyszeliście dotąd o dzisiejszym bohaterze…
Czytaj dalej »
Pusty edytor kodu, brak pomysłu na start i wieczne pytanie: „Od czego zacząć?”. Brzmi znajomo? Wielu z nas chciało kiedyś napisać własny program, ale paraliż pierwszej linijki kodu skutecznie studził zapał (historia stara jak świat 😉). Na szczęście mamy na to receptę. Właśnie zamknęliśmy serię szkoleń Wstęp do programowania i…
Czytaj dalej »
Już 31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu! Helion przygotował specjalną ofertę promocyjną. Zobaczcie poniżej co dla Was przygotowali. Utrata danych może być katastrofalna – zarówno dla firm, jak i użytkowników indywidualnych. Awaria dysku, atak ransomware czy zwykła pomyłka mogą sprawić, że cenne pliki przepadną bezpowrotnie. Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć…
Czytaj dalej »
Ledwo zdążyliśmy poinformować o tym, że Chrome łata błąd wykorzystywany w kampanii ForumTroll, a podatność tego samego typu łata Firefox. Została oznaczona numerem CVE-2025-2857. Jest ona bezpośrednio powiązana ze znalezioną wcześniej podatnością w Chrome i podobnie jak ona dotyczy wyłącznie ucieczki z sandbox w systemie Windows. Zgodnie z informacją ze strony Mozilla, bezpieczne, poprawione…
Czytaj dalej »
Jeśli czytasz ten artykuł w przeglądarce Chrome na systemie Windows, to przerwij czytanie, upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję przeglądarki i wróć do lektury. TLDR: Google wydało nową wersję przeglądarki Chrome dla Windows, oznaczoną 134.0.6998.177/.178. Załatana została tylko jedna podatność bezpieczeństwa, pozwalająca na ominięcie sandboksa, czyli mechanizmu ograniczającego skutki zdalnego wykonania kodu, oznaczona…
Czytaj dalej »
Krytyczna podatność (CVSS3.1 na poziomie 9.1) we frameworku JS ściąganym niemal 10 milionów razy w tygodniu, która pozwala na obejście uwierzytelniania? Brzmi jak idealna piątkowa publikacja. Tak też się stało 21.03.2025, kiedy światło dzienne ujrzała podatność zgłoszona niemal miesiąc wcześniej przez dwóch badaczy – @zhero___ oraz @inzo___. Przyjrzeli się oni…
Czytaj dalej »
Aktualizacja, 23.03.2025 10:15. Otrzymaliśmy oficjalne podsumowanie wczorajszej sprawy rzekomego wycieku danych z Emipku. Na szczęście z dobrym finałem dla klientów. Zespołowi bezpieczeństwa gratulujemy rzetelnego podejścia do tematu razem z zespołem CERT. Tutaj treść oficjalnego komunikatu: W związku ze wczorajszymi doniesieniami chcielibyśmy definitywnie uspokoić wszystkich użytkowników Empik.com. Natychmiast po identyfikacji potencjalnego…
Czytaj dalej »