[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

sudo: podczas wpisywania hasła pojawiają się gwiazdki? Być może na Twoim serwerze każdy lokalny user może mieć admina :)

11 lutego 2020, 11:23 | W biegu | 1 komentarz
Tagi: , ,
Eksperymentalnie, przez tydzień postaramy się codziennie publikować minimum jedną podatność (nową, lub po prostu ciekawą) – wpisy można obserwować pod tagiem vulnz (tutaj RSS).

Czy ostatnia podatność w sudo jest poważna czy nie? Czytajcie dalej, bo na pewno jest ciekawa. Aż ciężko uwierzyć, że w tak popularnym (i krytycznym dla bezpieczeństwa) narzędziu uchował się jakiś błąd klasy buffer overflow:

$ perl -e 'print(("A" x 100 . "\x{00}") x 50)' | sudo -S id
Password: Segmentation fault

Exploit na podatność CVE-2019-18634 działa tylko w przypadku gdy administrator włączy opcję pwfeedback (czyli w trakcie wpisywania hasła wyświetlane są gwiazdki). W większości dystrybucji powinno być to domyślnie wyłączone, choć są wyjątki (np. Linux Mint). Po uruchomieniu exploitu (jest on dostępny w sieci) zwykły użytkownik może uzyskać pełne uprawnienia root.

Podatność istniała od wersji 1.7.1 (wydanej w 2009 roku) a załatano ją sudo 1.8.31. Jeśli ktoś nie ma możliwości łatania, pomoże „twarde” wyłączenie wyświetlania gwiazdek (plik /etc/sudoers):

Defaults !pwfeedback

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Jest jeszcze inne rozwiązanie.

  Ta opcja wyłącza:
  sudo mv /etc/sudoers.d/pwfeedback /etc/sudoers.d/pwfeedback.disabled

  Ta opcja włącza:
  sudo mv /etc/sudoers.d/pwfeedback.disabled /etc/sudoers.d/pwfeedback

  Odpowiedz

Odpowiedz