Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych: -20% z kodem rabatowym: ksiazka-wakacje

Rozległy chaos na kolei w dużym chińskim mieście. Powód? Koniec wsparcia Adobe Flasha.

22 stycznia 2021, 12:23 | W biegu | komentarze 4

Czy kolej może stanąć z powodu braku Flasha? Wygląda na to że tak:

Tuesday’s chaos arose after China Railway Shenyang failed to deactivate Flash in time, leading to a complete shutdown of its railroads in Dalian, Liaoning province. Staffers were reportedly unable to view train operation diagrams, formulate train sequencing schedules and arrange shunting plans.

Cieżko określić realną skalę problemu, mowa jest z jednej strony o „braku wpływu na same pociągi” (w to można uwierzyć – kto by uruchamiał pociąg na Flashu? ;). Z drugiej strony pracownicy stracili dostęp do systemów harmonogramowania pociągów (train dispatch).

Rozwiązanie? Przywrócenie starych wersji Flasha z backupu:

The staff divided into hardware and software task forces, and attempted to restore an older version of Flash from a backup “GHOST system,” an effort marked by triumphs and defeats.

My przypominamy, że teraz żarty już się skończyły na serio. Najnowsza wersja Chrome (88) całkowicie usunęła Flasha.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. raj

  Nie przygotowali się na to wcześniej? Przecież było o tym wiadomo nie wiadomo od kiedy, że wsparcie dla Flasha zostanie usunięte. Jak go potrzebowali, trzeba było nie aktualizować przeglądarek…

  Odpowiedz
 2. Zamiast zainstalować starszą wersję wtyczki na serwerze. To na nowym wszystko postawili, przenieśli ze starego a potem fizycznie podmienili serwery. Czyli chińscy hakerzy i studenci są super, ale informatycy na kolei są jak Janusze IT w Polsce. Szybko skasowali tę informację o metodzie przywrócenia do działania.

  Odpowiedz
 3. Tomasz21

  Chrome usunęła? A co to przeszkadza używać go dalej?

  Odpowiedz
 4. Jan

  „Flash legacy” będzie się jeszcze niejednemu śniło po nocach.

  Odpowiedz

Odpowiedz