[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

1.5 miliona dolarów w 2 miesiące? Wystarczy kilka starych exploitów i złe chęci…

06 lipca 2017, 22:10 | W biegu | komentarze 2

Checkpoint opisuje androidowy malware o nazwie CopyCat, który wg szacunków tylko w dwa miesiące potrafił zainfekować około 14 milionów Androidów –  z czego aż 8 milionów zostało zrootowane.

Operacja – wg wyliczeń Checkpointa – przyniosła 1.5 miliona dolarów przychodu, który był generowany przez różne odmiany fałszywych reklam (były to ordynarne popupy, ale również bardziej wysublimowane metody monetyzacji).

Wskazywanych jest też kilka exploitów, które zostały użyte do infekowania ofiar: CVE-2014-4321, CVE-2014-4324, CVE-2013-6282 (VROOT), CVE-2015-3636 (PingPongRoot), and CVE-2014-3153 (Towelroot).

Nie wyglądają one specjalnie młodo, prawda? A wracając do początku posta, jak na malware poskładany z patyków wyjątkowo duża skuteczność…

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. ppp

  No ok ale coś więcej może napiszecie? Odnoszę wrażenie że te „wpisy” są tylko bardziej rozwiniętym nagłówkiem a nie jakimś artykułem z którego można by było wynieść jakieś przydatne informacje…

  Odpowiedz
  • Tak – to jest dział „w biegu” – który z definicji tak działa i ma działać. Krótkie zajawki, z jednym/paroma linkami dla tych których temat zainteresuje. Bez większego rozpisywania, bo z jednej strony nie mamy w danym przypadku na to czasu, a z drugiej strony temat jest ciekawy.

   Też często dobór jednego/dwóch takich zajawek na dzień – to przejrzenie kilkudziesięciu newsów / artów + wyłowienie z tego tych najbardziej sensownych (cokolwiek to znaczy :P)

   Nie wszystkim się to podoba, ale niektórzy wprost mówią, że jest to bardzo OK bo zwalnia z codziennego przeszukiwania co-ciekawszych newsów na Zachodzie.

   Z kolei jak chcesz na start dużo autorskiej treści na sekuraku to polecam zacząć od: https://sekurak.pl/offline/ https://sekurak.pl/teksty/ https://sekurak.pl/narzedzia lektura na długie tygodnie gwarantowana ;-)

   Odpowiedz

Odpowiedz