Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Zaklejacie kamerę i wyłączacie mikrofon – to nic nie da – Speake(a)r i tak Was podsłucha…

23 listopada 2016, 21:30 | W biegu | komentarzy 6

Nowe badanie naukowców z Izraela. Przygotowali oni malware, który zwykłe słuchawki zamienia w…mikrofon. Tak – takie zupełnie nie posiadające normalnej funkcji mikrofonu i podpięte do portu, który w teorii powinien móc tylko nadawać sygnał.

Jak pisze Wired, fakt ten jest znany od dawna:

Just as the speakers in headphones turn electromagnetic signals into sound waves through a membrane’s vibrations, those membranes can also work in reverse, picking up sound vibrations and converting them back to electromagnetic signals. (Plug a pair of mic-less headphones into an audio input jack on your computer to try it.)

Ale nowością jest użycie w ten sposób słuchawek wpiętych do portu audio-out:

But the Ben Gurion researchers took that hack a step further. Their malware uses a little-known feature of RealTek audio codec chips to silently “retask” the computer’s output channel as an input channel, allowing the malware to record audio even when the headphones remain connected into an output-only jack and don’t even have a microphone channel on their plug.

Demo – tutaj:

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. kamil

  co ci naukowcy z Izraela mają z tymi side-channelami :D

  Odpowiedz
  • od razu z zabawek korzysta wojsko :)

   Odpowiedz
 2. Arek

  Kupic najtansze sluchawki z mikrofonem, uciac kabel przy wtyczce i wcisnac w porty jack. Gotowe. Czarna tasma na kamerke i niech sobie pisza wirusa do wlaczenia glosniczka laptopowego i sluchania przez niego. powodzenia.

  Odpowiedz
 3. Kiedyś porty wyjściowe w komputerach były wyjściowymi a wejściowe wejściowymi, było to sprzętowe i nic się z tym nie dawało zrobić. Dziś w erze programowego przypisywania które gniazdo karty dźwiękowej do czego ma służyć to raczej nic dziwnego. Słuchawki douszne wpięte w port mikrofonu od dawna mogły robić za mikrofon.

  Odpowiedz
 4. Maciek

  Cyt. little-known feature of RealTek audio codec chips to silently “retask”.

  Powiedziałbym raczej, że retaskowanie jacków na karcie realteka jest miodną opcją do którego jest relatywnie dużo softu, czy to na Windows czy też na Linux (hda-jack-retask). Nie od dziś wiadomo, że słuchawki i mikrofon to sprzęt na jedno kopyto…
  Tylko… jakosc nagran jest straszna w obu przypadkach.

  Odpowiedz
 5. Adam

  Ciekawe co następne…. Ekran działający jak kamera?

  Odpowiedz

Odpowiedz