MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Wyłączenie trackowania geolokalizacji w Facebooku nie wyłącza trackowania lokalizacji

19 grudnia 2018, 11:23 | W biegu | komentarzy 11
Tagi: , ,

A jedynie zmniejsza trochę jej skuteczność. Przekonała się o tym pani Aleksandra:

Aleksandra Korolova has turned off Facebook’s access to her location in every way that she can. She has turned off location history in the Facebook app and told her iPhone that she “Never” wants the app to get her location. She doesn’t “check-in” to places and doesn’t list her current city on her profile.

To teraz można trochę odetchnąć od targetowanych reklam? Nic z tego :-) Czy w miejscu zamieszkania czy na wycieczce Facebook cały czas proponował jej dostosowaną do osobistych wymagań reklamę:

She sees ads targeted at “people who live near Santa Monica” (where she lives) and at “people who live or were recently near Los Angeles”. When she traveled to Glacier National Park, she saw an ad for activities in Montana, and when she went on a work trip to Cambridge, Massachusetts, she saw an ad for a ceramics school there.

Stąd info o geolokalizacji? Z adresu IP użytkownika. Facebook odpowiedział wprost na stawiany zarzut:

We do use IP and other information such as check-ins and current city from your profile.

Logowanie adresów IP to rzecz raczej standardowa, ale wykorzystywanie ich do automatycznego serwowania reklam mimo świadomego wyłączenia trackowania w ustawieniach FB? Przy okazji warto wspomnieć, że Facebook niedawno opatentował algorytm przewidujący gdzie dany użytkownik będzie znajdował się… w przyszłości. Czy takiej przyszłości chcemy? :-)

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. r@inb0wdash

  Google robi to samo ;-)

  Odpowiedz
 2. Max

  Ja takiej przyszłości nie chcę – dlatego przestałem korzystać z FB, wylogowłem się ze wszystkich sesji, usunąłem WSZYSTKO ze swego profilu, nie mam zainstalowanych żadnych aplikacji od Zuckerberga – FB, Messenger, Instagram czy Whatsapp. To jedyny sposób żeby się przed tym bronić, ale co z tego, skoro tysiące mężczyzn o bardzo podobnym profilu do mojego (podobny wiek, kraj, język, lokalizacja) tego nie zrobiło, więc nadal będę dostawał targetowane reklamy „pod mój profil” który jest tożsamy z profilem innych podobnych użytkowników internetu.

  Odpowiedz
  • Marcin

   Moim zdaniem się nie obroniłeś bo twoje dane pewnke tam już zostały, raczej powinieneś napisać, aby się tam nigdy nie rejestrować, ale z drugiej strony jak sensowne telefony mają tylko trzy systemy operacyjne to i tak jakaś firma będzie o tobie wiedzieć baaaaardzo dużo?

   Odpowiedz
 3. Borys

  W telefonie mam firewalla, nie mam problemu z reklamami ani z żadnym niepotrzebnym ruchem z telefonu na zewnątrz z aplikacji.

  Odpowiedz
  • Grzegorz

   Borys, jakiego firewalla masz na telefonie?

   Odpowiedz
  • Michał

   a konkretnie jaka aplikacja i jaki OS?

   Odpowiedz
 4. ~P

  A co to jest FB?
  Bo dla mnie to: Fabryka Broni „Łucznik” ;)
  Czy jeśli czegoś nie mam, bo nie jest mi do niczego w życiu potrzebne, a inni mają, to ja mam z tego powodu problem mniej, czy więcej?

  Odpowiedz
  • tomek

   masz taki sam problem, bo nawet jesli nie masz fb a Twoi znajomi mają to fb juz ma załozone dla Ciebie konto :) np. dziekie temu za znajomi udostepniają swoja listę kontaktów na telefonie lub z maila :)

   Odpowiedz
 5. ProxyDark

  Ja stosuję VPN zarówno w telefonie jak i na komputerze stacjonarnym oraz prywatnym NAS’ie
  Dzięki temu trackowanie totalnie wariuje i myśli że skaczę po całym świecie :D :D

  Odpowiedz
 6. Jerico

  „Czy takiej przyszłości chcemy?” Zdecydowanie nie. Tylko co z tego. Co mogę z tym zrobić ja i grupka osób, którym zależy na prywatności, gdy większości świata, albo taka wizja przyszłości bardzo odpowiada, albo przynajmniej nie przeszkadza/jest obojętna, więc też nic w tej sprawie nie zrobią?

  Niestety coraz większe wchodzenie z butami w czyjąś prywatność przez korporacje i rządy wydaje się w tej chwili nieuniknione.

  Odpowiedz
 7. Marcin

  „Czy takiej przyszłości chcemy” , jedni pewnie nie inni to mają głęboko, de facto i tak możemy z tym g… zrobić, za niedługo wyjdzie z obiegu gotowizna, a każdy już ma smartfona. Polecam przeczytać wybitnego klasyka J.Zajdel „Limes inferior” jest na audiotece☺

  Odpowiedz

Odpowiedz