RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Właśnie zaatakowali ransomwarem szpital uniwersytecki w Brnie :(

13 marca 2020, 12:09 | W biegu | komentarze 4

Służba zdrowia przeżywa obecnie ciężkie czasy i nie ma chyba osoby, która nie życzyłaby dobrze wszystkim lekarzom, pielęgniarkom czy innym pracownikom dbającym o nasze zdrowie…

Tymczasem w Czechach w nocy wykryto atak hackerski (prawdopodobnie ransomware) na szpital w Brnie:

University Hospital Brno faces cyber attack, computers do not work in it. The attack also affected the independent workplaces of the University Hospital Brno – Children’s Hospital and Maternity Hospital in the center of the Cereal Market. According to the director Jaroslav Štěrba, doctors are still able to ensure basic operation, but planned interventions are postponed. New acute patients are transported by medical staff to St. Anne’s University Hospital.

Szpital też jest jedną z jednostek, która analizuje próbki pobrane od pacjentów w kierunku na obecność koronawirusa. Na szczęście najprawdopodobniej będą mogły być one analizowane dalej na miejscu (choć na początek rzecznik szpitala wspominał o konieczności ich transportu do innego miejsca).

In Bohunice they also analyze samples taken from people suspected of being infected with a new type of coronavirus. University spokesman Pavel Zara first announced that samples will be sent for analysis to Ostrava, but according to director Sterba it is eventually possible to work with them further in Brno.

Szpital wykonuje też krytyczne czynności (w trybie ~ręcznym) i sytuacja wygląda na względnie opanowaną. Choć dokładanie chaosu w obecnej sytuacji nie jest na pewno pozytywną informacją…

Można powiedzieć – cóż, to że akurat szpital dostał ransomwarem to tylko „przypadek”. Tymczasem mamy pytanie do twórców tego typu oprogramowania – jak się teraz czujecie?

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Arek

  Chyba czują się tak samo jak wcześniej gdy atakowali szpitale. Tym bardziej że ich stanowisko negocjacyjne jest aktualnie dużo lepsze. Różnica jest teraz tylko w zwiększonym prawdopodobieństwie, że z powodu tego ataku, sami atakujący mogą nie uzyskać szybkiej pomocy gdy sami zachorują.

  Odpowiedz
 2. Marcin
  Odpowiedz
 3. zenek

  Za taki numer powinna być czapa.

  Odpowiedz
 4. Yagamoto

  Zamiast rabnac jakiegoś polityka to szpital… Idź Pan w h*i z takim hackowaniem – chciałoby się rzec.

  Odpowiedz

Odpowiedz