-20% z kodem swieta-2021 -> Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych (idealna również dla początkujących).

Ukraińskie służby zlikwidowały największą „plantację” koparek kryptowalut…

12 lipca 2021, 12:36 | W biegu | komentarzy 14

Z punktu widzenia funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszystko wskazywało na nielegalną plantację marihuany – duże zapotrzebowanie na prąd, liczniki energii elektrycznej, które nie pokazywały rzeczywistego zużycia energii, a także nietypowa lokalizacja – opuszczony magazyn, należący niegdyś do JSC Vinnytsiaoblenerho. Jak się jednak okazało, mieszkańcy Kijowa i Winnicy postawili na kryptowaluty:

Służbom udało się skonfiskować prawie 5000 jednostek sprzętu górniczego, w tym 3800 konsoli do gier, ponad 500 kart graficznych oraz 50 procesorów:

Według SBU działania oskarżonych kosztowały państwo miesięcznie od 5 do 7 milionów hrywien, czyli około 701 609,00–982 253,00 złotych. Taka nielegalna działalność może prowadzić do skoków napięcia i pozostawić ludzi bez prądu. 

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. asdsad

  Ooo, to i na konsolach się opłaca kopać?

  Odpowiedz
  • dasdsa

   Jak masz prąd za darmo to pewnie na wielu urządzeniach będzie to opłacalne :)

   Odpowiedz
 2. Łysek z pokładu Idy

  „Służbom udało się skonfiskować prawie 5000 jednostek sprzętu górniczego”
  – m.in. kombajn węglowy. Ale to w rejonie Donbasu ;-).

  Odpowiedz
 3. Pytanie: ile dobrego do tej pory wyrządziły kryptowaluty, a ile złego? Do jak gigantycznej dodatkowej emisji CO2 przyczyniły się wszystkie zbędnie wykopane kryptowaluty, za które i nigdy nie kupimy nic w normalnym sklepie? Ile malwersacji finansowych umożliwiły, nieopodatkowanych przerzutów środków przez granicę itd. Wszystko by bogaci mogli stać się jeszcze bogatsi.

  Odpowiedz
  • kszh

   Wartość całego rynku kleptowalut to ok. 200 mld USD, czyli mniej niż suma kar zapłaconych przez banki za legalizację operacji finansowych grupom przestępczym i terrorystycznym.

   Odpowiedz
   • Michał

    Nie wiem skąd ta wycena. Oczywiście bardzo trudno jest oszacować wartość rynku, ale te szacunki wydają się być ostrożne. Oczywiście chyba, że mówimy o wysokości wygenerowanych aktywów rocznie. Nie wiem również skąd wniosek o sumie kar zapłaconych przez banki. Na pewno nie mówimy tu o rocznej kwocie kar.

    Odpowiedz
   • John Sharkrat

    Wartość samego Bitcoina dziś to $599,114,059,783

    Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Jasne. A teraz poprosimy jakąś ciekawą historię z podstawówki.
   A i przy okazji podaj chociaż jedną z tych mitycznych malwersacji finansowych, którą zrobiono dzięki krypto walutom, bo nie dałby się jej zrobić w inny sposób.

   Odpowiedz
  • John Sharkrat

   A i przy okazji uwielbiam generować CO2 i robię wszystko, aby było go jak najwięcej.

   Odpowiedz
   • likeco2

    Nie mówiąc o erupcjach wulkanów. Wciska nam się kit że to ludzie generują co2 i przez to mamy efekt cieplarniany a jedno pierdnięcie byle wulkanu to 50 lat wszystkich aut/autobusów itp. Samoloty to jest syf i nikt o tym nie pisze/mówi a i tak 2 pierdnięcia byle wulkanu dają więcej co2 niż wszystkie samoloty kiedykolwiek. Konsumpcjonizm, sztuczne postarzanie produktów – to jest nieekologiczne no ale przecież każdy musi mieć co roku nowego iPhone’a i co 2 lata nowe bmw/mercedesa/bentleya.

    Odpowiedz
  • Andrzej

   Nie rozumiem wyrzygiwania sie na to CO2. Jak sie auto produkuje na 200k to jest git i miliard czujników i dpf wspaniały… TV na 5 lat a smartphony na max 3 lata. Jak sie weźmie ktoś za tych co produkują a nie segregują problem CO2 zniknie sam

   A

   Odpowiedz
 4. John Sharkrat

  701 609,00–982 253,00 PLN. Wychodzi na to, że na Ukrainie mają 3x droższy prąd niż Polacy w taryfie dla domów.

  PS.
  Uwielbiam te newsu, których autorzy nawet nie próbują połączyć kropek aby sprawdzić czy to nie fejk news.
  Proponuję na początek pomnożyć ilość maszyn x zużycie prądu x czas x stawkę za kWh.

  PS2.
  Przypomina mi się taka fantastyczna sprawa bodajże Europolu, holenderskiej i polskiej policji w likwidacji producenta pigułek gwałtu. Antyterroryści, psy, rzucanie ludzi na glebę, kucie kajdankami, filmowanie pojemników 5l i beczek z chemią. Jak się później okazało, byłą to legalna firma produkująca chemię do samochodów, a do płynu do mycia felg dodawany jest GHB, który stanowi podstawę pigułek gwałtu.

  Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Cena 1kWh dla gospodarstw domowych to 18 gr, a dla przemysłu 35 gr.

   Odpowiedz
 5. Leszek

  A to nie okazało się że to farma botów do Fify? Jeśli tak, to przydała by się aktualizacja.

  Odpowiedz

Odpowiedz