RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Trwa „najprawdopodobniej największy cyberatak Irlandię”. Zaatakowana służba zdrowia. W wielu szpitalach nie działają systemy IT

14 maja 2021, 23:50 | W biegu | komentarzy 13

Ransomware (Conti) uderzył w piątek (14.05.2021r.)

Wiele szpitali oraz klinik zaraportowało w piątek, że utraciło dostęp do swoich systemów IT (dostępy do danych pacjentów, informacje o zaplanowanych wizytach, czy dostęp do e-maili). W pewnych przypadkach musiano anulować większość wizyt, które nie były pilne.

Many hospitals and clinics reported on Friday they had lost access to their computer systems — suddenly shut out of patients’ records, appointment booking and email systems — prompting some to cancel most non-urgent appointments

Reuters donosi o wykorzystaniu przez ransomware luki 0-day. Wspomina również, że część systemów wyłączono z obawy przed gwałtownym rozpowszechnieniem się ransoma.

Oficjalne oświadczenie wygląda tak:

Tutaj z kolei lista odwołanych czynności:

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. hhh

  kara śmierci dla atakujących zadziałałby ?

  Odpowiedz
  • GallAnonim

   Niestety nie zadziała. :(
   Najpierw trzeba ich złapać, potem udowodnić.

   Jak już będzie wiadomo kto to jak znam życie „zostaną przejęci” i wykorzystani w zamian za utrzymanie „wolności”.

   Odpowiedz
  • ggg

   No, fajnie by było, jakby ktoś np. wykorzystał do takiego ataku twój komputer, co nie? Udowodnij, że jesteś niewinny, albo rozwałka.

   Odpowiedz
  • kszh

   Raczej nie, ale kamieniowanie lub krzyżowanie korpo managierów za tragiczny stan bezpieczeństwa infrastruktury IT może tak.

   Odpowiedz
 2. Flash

  Jakos jak te nieudaczniki z pseudosluzby zdrowia dzialaja na szkode zdrowia i zycia jak to bywa w Polsce to sie nikt tym nie przejmuje i nikt nic z tym nie robi i jeszcze sie im za to zwieksza wynagrodzenie i zapewnia nietykalnosc wzgledem kodeksu karnego a ja juz jakis dzieciak zablokuje tym terrorystom dostep do systemu to juz wielka afera… Zas*ani hipokryci… Nic dziwnego ze nawet w takiej Polsce sa platni zabojcy i bardzo dobrze przynajmniej sa ludzie ktorzy zaprowadza sprawiedliwosc na wlasna reke. Poza tym pacjent wie ze ma wizyte i nie potrzebuje do tego zadnych systemow. Kiedys nie bylo zadnych systemow i ludzie sobie radzili ze wszystkim a teraz nawet bez facebooka nie wiedza co zrobic na sniadanie.

  Odpowiedz
 3. Warr

  Wróćmy do papierów!!!! Widzę że złodziejstwo jest na topie!! Jak to ładnie nazywamy tych… OPERATORZY. Masakra, to może wszyscy kradnijmy, aby nam kasy nie zabrakło. Kary dożywocia i prace społeczne przy czyszczeniu ulic

  Odpowiedz
 4. Nux

  Ale, żeby szpitale atakować?! Zwłaszcza teraz!… Dziwne.

  Odpowiedz
 5. kubatron

  Martwi mnie fakt iż takie dane są bardzo wrażliwe i często zadaje sobie pytanie czy czasem takie ataki nie są na rękę firmą ubezpieczeniowym dla których kupno pod stołem takich danych o pacjentach było by dealem nie do odrzucenia…baa, nawet często zadaje sobie pytanie czy nie są to zlecenia wielu takich firm.

  Odpowiedz
  • Samarama

   @kubatron: Piszemy (ja) „zadaję”, (l.mn.) „firmOM”, „byłoby”, (ja) „zadaję”. Nieuku.

   Odpowiedz
   • kierownica

    Dobrze, że poprawiasz.
    Źle, że jednocześnie obrażasz komentatora, zwłaszcza że nie był napastliwy.

    Odpowiedz
 6. irlandia

  Krytyka izraela nie opłaca sie…

  Odpowiedz
  • B0mb4

   Napisz coś więcej. Chodzi o decyzję embarga ustawy niższej izby parlamentu Irlandii z 2019? Czy coś mi umyka?

   Odpowiedz
 7. Robert

  Ciekawe, czy to ma coś wspólnego z ogólnopolską awarią systemu komunikowania dyspozytorów karetek ?

  Odpowiedz

Odpowiedz