The Intercept: Unia Europejska planuje stworzenie bazy twarzy obywateli z wszystkich krajów członkowskich. W imię walki z terroryzmem…

22 lutego 2020, 20:25 | W biegu | komentarzy 5
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Wg. The Intercept dość niepokojące plany opisują niedawno wycieknięte dokumenty:

According to leaked internal European Union documents, the EU could soon be creating a network of national police facial recognition databases. A report drawn up by the national police forces of 10 EU member states, led by Austria, calls for the introduction of EU legislation to introduce and interconnect such databases in every member state.

Na domiar złego baza ma być ponoć połączona z jej odpowiednikiem w USA. Dla odpowiednich służb jest to marzenie: kamery na ulicach, jest ktoś poszukiwany, bum, czerwona lampka, wysyłamy patrol, game over kolego.

Wg doniesień całość ma być rozszerzeniem idei konwencji Prüm, która działa od dłuższego czasu (jest to porozumienie pomiędzy tylko kilkoma krajami, umożliwiające wymianę danych zawartych w DNA, odcisków palców czy tablic rejestracyjnych samochodów), wszystko w imię walki z terroryzmem czy nielegalną imigracją…:

The Prüm Convention of May 2005 is an agreement between Belgium, Germany, Spain, France, Luxembourg, the Netherlands, and Austria. Aimed at stepping-up cross border cooperation to fight terrorism, cross-border crime and illegal migration, the Prüm Convention set provisions for exchanging data regarding DNA, fingerprints and vehicle registration plates (VRD).

Czy system zostanie wdrożony? Czy obejmie twarze wszystkich obywateli / osób przebywających na terenie Unii (których „da się złapać kamerą”). Ciężko powiedzieć, ale na pewno warto obserwować temat.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. tao

  hahaha śmieszni są, nie dość że i tak posiadają wiele takich baz danych to jeszcze totalna inwigilacja panuje nawet niewinnych ludzi szpiegują. Sami stworzyli tych tzw terrorystów w dodatku z tego co się kiedyś dowiedziałem nawet ich szkolą w niemczech w tajnej bazie treningowej agencji wywiadowczych, więc raczej to tylko kolejny pretekst do zbierania wszystkiego o wszystkich. My czyli ci co są wyszkoleni na poziomie służb specjalnych wiemy jak poruszać się w świecie globalnego monitoringu, zresztą są też sposoby i narzędzia na takie okoliczności. Lepiej na siebie niech spojrzą popełnili więcej zbrodni niż nie jeden morderca w Polsce.

  Odpowiedz
  • Jonasz

   > nie dość że i tak posiadają wiele takich baz danych

   Jakie bazy danych osobowych posiada Unia Europejska poza SIS i VIS?

   > My czyli ci co są wyszkoleni na poziomie służb specjalnych wiemy jak poruszać się w świecie globalnego monitoringu

   Inwigilacja z rozpoznawaniem twarzy jest nie do obejścia niezależnie od tego jakie służby Cię przygotowały, twarzy nie da się zmienić, nawet operacja plastyczna nie pomoże w uniknięciu rozpoznania przez algorytm.

   Odpowiedz
   • Bobek

    Jonasz, musze cie rozczarowac ale twarz da sie „zmienic” :)

    Odpowiedz
 2. rrrrrrrrrrrr

  Nowy wspaniały świat…

  Odpowiedz
 3. Jerico

  Wszystko, co chciałbym napisać na temat tego pomysłu jest wyjątkowo niecenzuralne, więc ograniczę się tylko do stwierdzenia, że wcale mi się to nie podoba i mam nadzieję, że nie zdecydują się tego wprowadzić.

  Odpowiedz

Odpowiedz