nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Texas ugina się pod ciężarem ransomware. Do akcji wkracza armia.

19 sierpnia 2019, 19:29 | W biegu | komentarze 4

Tytuł może ciutkę zbyt dramatyczny, ale „skoordynowany atak ransomware, który dotknął 20 agencji rządowych” (niektórzy piszą o 23) to też nie jest fraszka. Do akcji zaprzęgnięto specjalne cyber jednostki armii (Texas Military Department)

Currently, DIR, the Texas Military Department, and the Texas A&M University System’s Cyberresponse and Security Operations Center teams are deploying resources to the most critically impacted jurisdictions.

W USA sprawa ransomware jest na tyle interesująca / poważna, że przygotowano ciągle aktualizowaną mapę pokazującą kolejne incydenty tego typu:

Ransomware

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. miki

  Mogę się podzielić trochę informacja jak to wygląda w Szwecji.Syf kila i mogiła mówiąc po polsku.Nieautoryzowane dostęp bo wszędzie konsultanci IT a nie własna kadra. Kazdy robi tak byle było. Rzadko kiedy ktoś się stara choć ciężko iść do przodu jak się pracuje na starym sprzęcie i oprogramowaniu.Jest zasada jakoś to będzie.I jest. Ciągle problemy szwedzkiej poczty i SL czyli infrastruktury komunikacyjnej. Źle skonfigurowane kwestie sieciowe a kłamią ludzi ze były ataki DDOS. Szopka. Zero jakiegoś rozsądku.
  Pozwolę sobie przytoczyć tekst z linka

  Wiele szwedzkich władz korzysta z przestarzałych systemów informatycznych, których utrzymanie jest tak drogie, że trudno jest jednocześnie rozwijać nowe usługi cyfrowe.

  …- Kiedy rozmawiam z kierownikami IT, mówią, że ich wymarzona sytuacja jest wrzucenie granatu do serwerowni w dziale IT, aby wszystko zniknęło i musieli wszystko budować od nowa, mówi Johan Magnusson, który bada digitalizację na Uniwersytecie w Göteborgu. Dokonał przeglądu ponad 70 organizacji sektora publicznego i ich strategii cyfrowych….

  https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7281810

  Odpowiedz
 2. Audytor

  Hm,
  nic, tylko do Wyoming :-)

  Odpowiedz
 3. ahsvee

  Zapłacili przestępcom? Zapłacili!

  Czy ransomware == świetny biznesplan? Jak widać tak.

  Pojawiają się kopiujący przepis? Pojawili się.
  Będzie ich coraz więcej? Na pewno.

  Szukają ich służby? Szukają.
  Szukają ich przestępcy? Pewnie tak.
  „Dorwą” trochę „biznesmenów”? Na pewno.
  Dla służb to kwestia honoru a dla przestępców to świetna kasa. Klient przecież nie pójdzie na policję zgłosić, że jego świeżo ukradzione dobra zostały ukradzione. :)

  Czy przyhamuję to machinę ransomware?
  Może trochę, ale ludzie są niepoprawnymi optymistami (patrz: kasyna Las Vegas).

  A wystarczyło po prostu nie płacić na samym początku. :(

  Odpowiedz
 4. miki
  Odpowiedz

Odpowiedz