Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Strona Bitcoin.org została zhakowana! Przestępcy umieścili pop-up z oszustwem „na podwojenie bitcoinów”

24 września 2021, 09:54 | W biegu | komentarze 3

Najprawdopodobniej wielu Czytelników zainteresowanych tematyką kryptowalut zetknęło się ze stroną Bitcoin.org, która ułatwia wybór portfela kryptowalutowego oraz zakup bitcoina:

Stronę śmiało możemy nazwać swoistym kompendium wiedzy i nowości ze świata bitcoina. Warto dodać, że pierwotnie domena Bitcoin.org była w posiadaniu dwóch pierwszych developerów tej kryptowaluty – Satoshiego Nakamoto i Marttiego Malmiego. Fakt ten mocno spopularyzował tę witrynę, tworząc z niej nieoficjalną stronę reprezentacyjną kryptowaluty bitcoin:

Według serwisu Similarweb.com stronę Bitcoin.org odwiedza miesięcznie ponad półtora miliona internautów:

Niestety, 23 września została ona zhakowana przez cyberprzestępców, którzy do treści oryginalnej strony dodali informację o limitowanym konkursie „na podwojenie swoich bitcoinów”:

Oczywiście, jak możecie się tego domyślać, konkurs to jedno wielkie oszustwo – wysłane kryptowaluty trafiały do portfela kontrolowanego przez cyberprzestępców stojących za całą akcją. Według nieoficjalnych informacji atakującym udało się, najprawdopodobniej za pomocą socjotechniki, tymczasowo przejąć kontrolę nad domeną Bitcoin.org:

Jaki wniosek płynie z tej historii? Po pierwsze – jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwe, to powinniśmy do tego podejść z dużą dozą ostrożności. Po drugie – nawet jeśli odwiedzona przez nas strona cieszy się powszechnym zaufaniem, należy pamiętać o tym, że w każdym momencie może ona zostać przejęta przez cyberprzestępców.

Warto dodać, że podobny scenariusz miał miejsce w lipcu 2020 roku, kiedy to konta twitterowe VIP-ów takich jak: Elon Musk, Bill Gates czy Barack Obama zostały zhakowane i wykorzystane do promowania kryptowalutowego oszustwa:

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Kingu

  Na youtube codziennie pojawiają się streamy z rzekomymi wywiadami z Muskiem, który to podobno tak kocha bitcoina, że po wysłaniu na podany portfel odsyła 2x więcej.

  Odpowiedz
 2. Cwaniak

  Nie podoba mi się kopiowanie tu tweetów. Wasze teksty są wystarczająco jasne i wiarygodne.

  Odpowiedz
  • niecwaniak

   Według mnie, kopiowanie tweetów jest przydatne.

   Odpowiedz

Odpowiedz