Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Spearphone – czyli jak złośliwa appka może podsłuchiwać Twoje rozmowy

23 lipca 2019, 12:54 | W biegu | 1 komentarz

TLDR: prawie każdy sensowny telefon ma wbudowany akcelerometr. Każdy sensowny telefon posiada również wbudowany głośnik. Głośnik powoduje wibracje, akcelerometr je wykrywa. Wystarczy appka, która przetworzy dane z akcelerometru na konkretne słowa – tutaj praca pokazująca całą operację:

TLDR

Temat jest o tyle ciekawy, że dostęp do akcelerometru ma często bez żadnych dodatkowych uprawnień każda appka.

Skuteczność podsłuchiwania? Zależy oczywiście od warunków (telefon w ręce, telefon na stole, powierzchnia stołu, głośność rozmowy, ilość osób uczestniczących w rozmowie). W testowych warunkach (głośność na 100%, telefon na drewnianej powierzchni) udawało się osiągać bdb wyniki jeśli chodzi o rozpoznawanie płci –  skuteczność w okolicach 90%.

Jak ze skutecznością rozpoznawania głosu? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Można by zakończyć na stwierdzeniu, że udało się uzyskać wynik f-measure na poziomie 0.8. Coś więcej o tym? Idealny system ma ten współczynnik na poziomie 1, beznadziejny 0. Względnie prosto opisana definicja została zamieszczona w rozdziale „Evaluation Metrics”, więcej o tej metryce również tutaj.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. Miro

    Kazdy sensowny telefon gromadzi dane o uzytkowniku a nastepnie przekazuje do blizej nieokreslonej lokaliacj. Pamietaj: jezeli nie uzywasz smarkfona to zes kiep, senior lubconajmniej wsteczny drogowskaz postepu 😃

    Odpowiedz

Odpowiedz