Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Simjacker – backdoor na kartach SIM. Podatnych jest co najmniej 29 krajów

12 października 2019, 20:33 | W biegu | komentarze 3

O temacie pisaliśmy niedawno, obecnie pojawił się dość dokładny techniczny raport opisujący sposób działania Simjackera.

Przypominamy – cała operacja polega na wysłaniu odpowiedniego binarnego SMS-a do ofiary, dzięki czemu możliwe są takie czynności jak: poznanie lokalizacji ofiary, zmuszenie jej do otworzenia określonego adresu URL w przeglądarce (malware!), czy wykonanie telefonu na konkretny numer.

Jaka jest skala realizowanych ataków? Badacze wskazują przykładowy okres 31 dni, w trakcie którego udało się wykryć wysyłkę około 25 000 złośliwych SMS-ów binarnych, adresowanych do przeszło 1500 abonentów.

Podatnych na problem jest co najmniej 29 krajów. W Europie: Włochy, Bułgaria i Cypr:

Badacze wskazują, że w przypadku standardowego abonenta sieci GSM w zasadzie nie ma prostych metod stwierdzenia czy nasza karta SIM jest „podatna”.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Mirtor

  A jaki to niestandardowy abonent GSM?

  Odpowiedz
 2. Sebo

  A bankowcy dalej bredzą o bezpieczeństwie aplikacji na telefon vs metody typu U2F. W końcu paru frajerów z reklamacjami jest dalej tańsze niż sensowna poprawa bezpieczeństwa.

  Odpowiedz
 3. czlowiek z lasu

  Ja z lasu, więc zbytnio nie kumam…
  Mają sposób działania i przykładowe zmodyfikowane smsy, potrzebne do działania Simjacketa
  = ale =
  nie ma prostych metod stwierdzenia czy nasza karta SIM jest „podatna” o.o
  Yyy hmm uhm, nie można dokonać pentestu tych kart ? operator wyśle sms, jeżeli karta jest podatna = dokona darmowej wymiany karty…

  Odpowiedz

Odpowiedz