RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Ransomware QLocker zgarnął ~ $260.000, szyfrując urządzenia QNAP NAS 7-zipem…

26 kwietnia 2021, 10:54 | W biegu | komentarzy 8

Gdy mówimy o ransomware’ach, to zazwyczaj mamy na myśli ataki na duże firmy pokroju Quanta Computer, Acer czy Pekaes. Doniesienia o atakach tego typu przyćmiewają jednak zagrożenia dotyczące zwykłych użytkowników czy małych przedsiębiorstw. Jednym z takich zagrożeń jest QLocker:

W przypadku takich ataków średnia kwota okupu wynosi ~ 500 dolarów. Jego wektorem są luki CVE-2020-36195 i CVE-2021-28799 w urządzeniach QNAP NAS. Przestępcy odpowiedzialni za ataki “przyoszczędzili” również na samym złośliwym oprogramowaniu, gdyż do szyfrowania danych wykorzystali program 7-zip. To dość nietypowe podejście do samej formy ataku pozwoliło im na sporą  oszczędność czasu oraz nerwów – odpadają problemy związane z czasochłonnym tworzeniem złośliwego oprogramowania, odpowiednim wdrożeniem algorytmu szyfrującego czy z omijaniem  produktów antywirusowych.

Czasami proste rozwiązania są najlepsze, a kreatywność przestępców w tym przypadku zaowocowała “zyskiem” rzędu ~ 260.000$.

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. jan

  A mówili rób backupy… więc nam zaszyfrowali backupy :p

  Odpowiedz
  • Marek

   NAS to dla ciebie backup? Na swoim pierwszym (zyxel) szybko się nauczyłem że to tylko zasób którego kopię trzeba i tak zrobić. Jak mi się filesytem posypał. Od tamtej pory ważne dane mam na komputerze, kopię na NAS i kolejną na dyskach przenośnych. Synchronizacja raz na jakiś czas w celu zminimalizowania strat :-)
   I najważniejsze – RAID to nie backup

   Odpowiedz
 2. Aleksander

  Witam nawet po wgraniu aktualizacji hbs+ malware remover w w piątek, dostałem dzisiaj taką informację „Severity: Warning
  Date/Time: 2021/04/26 12:06:53

  App Name: Malware Remover
  Category: Malware Removal
  Message: [Malware Remover] Removed vulnerable files or folders. Malware ID: MR2102
  na szczęście w procesach nie pokazał się 7zip wygląda na to że mi się upiekło

  Odpowiedz
 3. John Sharkrat
  Odpowiedz
 4. Trzeba aktualizacja na bieżąco

  Odpowiedz
  • Marek

   Jesteś geniuszem. Zarówno aktualizację NAS, jak i Malware mam ustawione automatycznie. Malware ma codziennie się aktualizować. Poprzednia aktualizacja była w lutym. Jedyne co miałem dostępne w sieci to Panel logowania, upnp wyłączone, admin wyłączony a i uprawnienia do katalogów poodbierane. Porty również zmienione. W zasadzie jedyną usługa to samba w LAN i Panel logowania oraz dostęp do usług typu files/photo/music z telefonu (do tego wystarczy dostęp do panelu sterowania – żadne dlna czy inny syf).
   Dostałem małego kopniaka tylko dlatego że przypadkiem dzień po ataku wyłączyłem listwę zasilającą także proces został ubity (masa małych plików a widać że szyfrował do 20MB).
   I tak nauczony doświadczeniem regularnie robię kopię danych na kilka dysków do szuflady (płyty przestały się sprawdzać jako archiwum)
   I co ty na to?

   Odpowiedz
 5. Edeq

  Ja kilka tygodni temu stwierdziłem, że NAS podpięty na stałe do internetu mi nie jest potrzebny, po tym zresztą jak ktoś mi na admina próbował nachalnie wbijać w nocy kiedy smacznie spałem.
  Wyciąłem mu DNS-y i bramę domyślną i nic się nie przypałętało.

  Odpowiedz
 6. W biurze NAS wyłączam po pracy i tyle w temacie

  Odpowiedz

Odpowiedz