[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Powstanie baza umożliwiająca zastrzec PESEL. Nikt tak łatwo nie weźmie kredytu czy abonamentu na telefon na nasze wykradzione dane …

08 grudnia 2022, 10:09 | W biegu | komentarze 34
Tagi:

Propozycję stworzenia rejestru wysunął Minister cyfryzacji. Jak donosi Gazeta Prawna:

[przepisy] umożliwią każdemu szybkie zastrzeganie swego numeru PESEL w razie wycieku czy kradzieży danych osobowych. Będzie to możliwe poprzez aplikację mObywatel, ale również w tradycyjnej formie, na piśmie, w dowolnym urzędzie gminy.

Dodatkowo:

[…] każdy będzie mógł za darmo zastrzec swój PESEL, a jeśli firma mimo tego udzieli pożyczki czy kredytu, to nie będzie mogła wysuwać roszczeń z tego tytułu.

Brawo :-)

~ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Karol

  No dobra, a co jak zastrzegę PESEL i bede potrzebowal wziac pozyczke albo kupic pralke na raty?

  Odpowiedz
  • Zatroskany

   Dla wszystkich narzekających – niech to w jakiejkolwiek formie (aplikacja, strona www, nawet złożenie pisma w urzędzie) szybko zostanie wprowadzone, byle by działało. Gwarantuję, że ilość wyłudzonych na czyjeś dane kredytów drastycznie spadnie bo nagle ryzyko będzie po stronie tych co kredyt dają. Oczywiście różne lobby będą stratne i zobaczymy czy takie coś wejdzie… Kibicuję aby weszło!

   Ps. Zakupy można w większości przypadków zaplanować, a skrajne / nietypowe sytuacje nie świadczą o nieprzydatności takiego rozwiązania.

   Odpowiedz
   • szczupak

    Nie zgadzam się, że ilość wyłudzeń gwałtownie spadnie.
    1) Zastrzeżenie PESEL będzie trzeba włączyć. Większość ludzi tego nie zrobi.
    2) Przestępcy będą sami próbowali odwołać zastrzeżenie (albo zmanipulują klienta aby sam to zrobił) aby wyłudzić kredyty i pożyczki na dane klienta. Od wprowadzonych procedur zależy czy to będzie łatwe czy trudne i co za tym idzie ile będzie takich przypadków.
    3) Przestępcy po wprowadzeniu tych regulacji nie staną się uczciwymi ludźmi i nadal będą chcieli „zarabiać”. Jeśli nie da się wyłudzić kredytu na kogoś PESEL to można na jego dane założyć działalność gospodarczą lub Spółkę z o.o. i wyłudzić kredyt na REGON lub KRS. Już teraz zdarzają się takie przypadki, ale jest ich mało. Wprowadzenie zastrzeżenia może zwiększyć ich ilość.

    Odpowiedz
    • Zatroskany

     ad.1) Jeśli to będzie dobrze wdrożone (aplikacja albo via www) to ludzie skorzystają. Ja na bank bym włączył taką opcję i miał spokój przynajmniej w tym obszarze. A jak będzie opcja i ludzie nadal będą tracić pieniądze bo nie włączą blokady – ich sprawa…
     ad.2) Lepiej potencjalnym przestępcą dodawać kroków, które muszą zrobić aby osiągnąć sukces. Szczególnie jeśli np. aplikacja będzie wysłała monit na sms / email / w aplikacji o zmianie zastrzeżenia PESEL i będzie jakiś okres karencji np. dzień albo kilka godzin aby zmiana weszła w życie. Wtedy już nie tak łatwo będzie to obejść.
     ad.3 Jasne nie leczmy/szczepmy się na jedną chorobę bo wzrośnie zachorowanie na drugą… super argument… zresztą patrz ad.2, kolejne kroki muszą zostać zrobione, a jak teraz wystarczy mieć tylko dane.

     Odpowiedz
     • szczupak

      ad 1). Ja i Ty włączymy sobie tą usługę kiedy tylko będzie dostępna, ale większość ludzi nie interesuje się takimi rzeczami dopóki nie padną ofiarą oszustwa.
      Z 2FA dla kont online korzysta tylko 16% społeczeństwa.
      Obecnie praktycznie nikt nie korzysta z darmowych raportów w BIK, które przysługują raz na pół roku.
      Sytuację mogliby poprawić urzędnicy w urzędach gmin (to będzie jeden ze sposobów jej włączenia zastrzeżenia) jeśli będą oferować tą usługę np. podczas wydawania dowodów osobistych, praw jazdy i paszportów.

      ad 2). Procedury włączania i wyłączania zastrzeżenia muszą być dobrze przemyślane. Jak będzie łatwo i wygodnie (na co będą naciskały banki) to nie będzie bezpiecznie. Jak będzie bezpiecznie to nie będzie wygodnie.

    • Jan

     To jest jeden z najgłubszych argumentów – bez sensu wprowadzać, bo niektórzy nie użyją, a czasem (spekulacja), być może, nie zadziała. No na prawdę.

     Odpowiedz
 2. Piotr

  Pożyjemy – zobaczymy jak to będzie zrobione. Jeśli by to tego dodano zastrzeżenie numeru telefonu przed „superofertami” i kary dla podmiotów mimo to dzwoniących to już by była bajka….

  Odpowiedz
 3. Andrzej

  Brawo !!!!

  Odpowiedz
 4. Wojciech

  W końcu…

  Odpowiedz
 5. Dildo Braggins

  Głupie. PESEL powinien być zastrzeżony „domyślnie” i tylko odpowiednie procedury weryfikacyjne powinny pozwolić na jego użycie.

  Odpowiedz
 6. Sekogut

  No wreszcie!
  Oby doszło do skutku i… oby działało.

  Odpowiedz
 7. Stefan Stefan

  Rychło w czas, znaczy że kto miał się obłowić to się obłowił, czas zakręcić kranik.

  Odpowiedz
 8. stefan

  To dobre – ale ciekawe jak to rozwiążą praktycznie: chciałbym na przykład pożyczkę w banku, a jednocześnie chciałbym aby pesel wciąż był na liście zakazu brania pożyczki (żeby nie dało się użyć tego numeru do wzięcia 'niespodziewanej’ pożyczki).

  Odpowiedz
  • chester

   Zdejmiesz zastrzeżenie, dostaniesz pożyczkę założysz zastrzeżenie. Pewnie będzie globalne, czyli będziesz przez czas sprawdzania wystawiony na ryzyko, ale ono będzie marginalne jak się przestępcy przerzucą na inne formy oszukiwania.
   W idealnym świecie uchylałbyś tylko na rzecz wybranego podmiotu w ściśle określonych ramach czasowych.

   Odpowiedz
 9. szczupak

  Mam nadzieję, że pracujący nad tym projektem wezmą pod uwagę, że przestępcy będą próbowali odwołać zastrzeżenie aby następnie zaciągnąć kredyt czy pożyczkę.
  Pamiętam historię, w której przestępca złożył wniosek w urzędzie gminy o dowód osobisty podając dane innej osoby a następnie posługując się tym dokumentem wyłudził na tą osobę kredyt. W podobny sposób będzie można odwołać zastrzeżenie numeru PESEL.
  Rzecznik Finansowy na swojej stronie zwraca uwagę, że w wielu bankach są dzienne limity przelewów, które przestępcy po włamaniu na konto bez problemu podnoszą i czyszczą rachunki klienta. Procedura odwołania zastrzeżenia w mObywatel, profilu zaufanym, poprzez e-podpis kwalifikowany czy bankowość internetową powinna być tak pomyślana aby odwołanie zastrzeżenia przez przestępcę lub złośliwe oprogramowanie było bardzo trudne.

  Odpowiedz
 10. Imię

  Nie żadne „brawo”, tylko po prostu z automatu uwierzytelnienie „na pesel” nie powinno być uznawane. Pesel to pesel, to jest dana jawna i sama w sobie znajomość czyjegoś peselu nie powinna po prostu dawać żadnych uprawnień. Przecież to tak, jakbyśmy poszli do banku i podali czyjś adres, albo numer telefonu i na tej podstawie zażądali kredytu. Głupota skrajna.

  Odpowiedz
  • chester

   Nie jest uznawane o tyle, że możesz wykazać, że to nie ty, ale koszty i stracony czas nie są tego warte. A nie każdy ma bufor pozwalający obronić się przed komornikiem.

   Odpowiedz
 11. jontek

  A jak nie zablokuję na czas to nadal będę musiał udowadniać ze nie jestem jeleniem?
  Czyli państwo doprowadziło poprzez swoje działanie albo zaniechania ze zlodziej może wziąć na przysłowiowy pesel na kogoś „lewą” pożyczkę a teraz dodatkowo przerzuca skutki swojej niemocy na obywatela…
  Naprawdę „brawo”

  Odpowiedz
 12. Artur

  Edzie brakować tylko jednej rzeczy. Szybkie zablokowanie z kredytu i odblokowanie po kredyt. I temat już nie wróci u dużej ilości osób. Standardowo zablokowany chcesz kredyt zezwolą na dostęp i po temacie.

  Odpowiedz
  • fdlkjjds

   Tylko jak odróżnić czy prawowity właściciel chce kredyt, czy jednak złodziejaszek tymczasowo wyłączył blokadę? :)

   Odpowiedz
 13. asdsad

  Ta opcja powinna być włączana by-default zaraz po urodzeniu :-)

  Odpowiedz
  • Roman

   Myśle że już przed urodzeniem, bo zaraz po urodzeniu to możesz odziedziczyć po kimś długi xD.

   Odpowiedz
 14. Tomi

  A czy będzie to miało związek wyłącznie z ratami/kredytami/pożyczkami ? Chodzi o to, czy jeśli wiem że nigdy nie kupię niczego na raty, ani nie wezmę kredytu, to czy można będzie zastrzec pesel „profilaktycznie” ? Czy takie zastrzeżenie wiąże się z jakimiś dalszymi i mocniejszymi konsekwencjami ?

  Odpowiedz
  • chester

   Z tego co czytałem w „dzienniku”, to będziesz móc zastrzec kiedy chcesz i odwiesić zastrzeżenie tymczasowo. Brzmiało nieźle, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie.

   Odpowiedz
   • Byłoby wybornie gdyby tak to działało.

    Odpowiedz
 15. Marcin

  Rozwiązywanie problemu który nigdy nie powinien zaistnieć. Zamiast robić „bazy” zastrzeżonych PESELI powinno być wprowadzone prawo które definiuje jakie powinny być bezpieczne mechanizmy uwierzytelniania klientów. Żadne PESELE, nazwiska panieńskie matek czy dane teleadresowe nie powinny być dozwolone w takich celach bo to dane całkowicie jawne

  Technologia jest już wystarczająco rozwinięta aby dać możliwość zarówno bezpiecznego uwierzytelniania online (np. profil zaufany powinien być dostępny dla podmiotów komercyjnych) jak i offline (patrz np. mWeryfikator).

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Do tego zmierzają żebyś się identyfikował mobywatelem albo dowodem z podpisem cyfrowym więc daj im chwilę czasu. Co by o nich nie mówić nie mówić to cyfryzację dość sprytnie wprowadzają i działa to coraz lepiej.

   Odpowiedz
  • Robert

   Nie wiem czy to nie kolejny bubel. Może ktoś by się przyjrzał tej aplikacji?

   Mnie np zastanowiło to:
   „Pamiętaj! Przy pomocy aplikacji mWeryfikator możesz sprawdzać dane wyłącznie użytkowników wersji aplikacji mObywatel posiadających ten sam system operacyjny. Nie ma możliwości sprawdzenia danych użytkownika korzystającego z innego systemu operacyjnego.”

   Dobrze że windows upadł a inne nie zyskały popularności ….

   Odpowiedz
 16. Arkadiusz

  Ja korzystam z BiK w najtańszej opcji i naprawdę polecam, fajnie to działa.

  Odpowiedz
 17. Maki

  Czyli każdy powinien z automatu ten pesel zastrzec? :D Przecież to w ilu miejsach ten PESEL można uzyskać bez żadnej autoryzacji to jest nieporozumienie. Polecam sobie przejrzeć dosyć nowy serwis KRZ, cała masa peseli dostepnych dla każdego przeglądającego, bez żadnego logowania.

  Odpowiedz
  • ikaM

   zastrzeżenie =! dostęp do
   zastrzeżenie = nie można użyć przy kredycie.

   trzeba skończyć z peselozą. pesel to taki sam nr ident. jak NIP czy REGON itp.

   A dlaczego nie zmienić podejścia? tzn. nie robić jakiś dziwnych rejestrów, procedur itp. (bo zgadzam się, że znaczna ilość osób nie zastrzeże, zgadzam się, że są zagrożenia w mechanizmie : zastrzeż i odblokuj)

   MOŻE niech KREDYTODAWCA będzie odpowiedzialny za udowodnienie KOMU kredyt dał, jeżeli będzie miał roszczenia, czyli ktoś nie będzie płacił bo to nie on.
   Wtedy dopiero realnie kredytodawcom będzie zależało na RZETELNEJ identyfikacji.

   Odpowiedz
 18. Robert

  Totalnie bez sensu. Wyrzucone pieniądze. Ktoś znów zarobi na bzdurze. Jeśli ktoś ma wątpliwości to zapytam co z gigantycznym „wyciekiem” peseli z KRS? I to osób które warto atakować. Może mistrzowie którzy wpadli na pomysł tworzenia takiej bazy z automatu wciągną na listę wszystkie pesele dostępne w KRS?
  Zescrapowane bazy krążą już wszędzie. Nie wiem czy wiecie że Samsung korzysta z usług firmy Hiya która najprawdopodobniej używa bazy pobranej z KRS. Na telefonach Samsung zdarza się że pomimo numeru dodanego do kontaktów identyfikuje się on wpisem z KRS! I właśnie mnie ta sytuacja dotyczy więc wiem co mówię. Mój numer nigdy nie został podany jako numer należący do firmy a mimo tego tak się identyfikuje.

  Jeśli więc PESEL służy do jednoznacznej identyfikacji osoby i jest w zasadzie jawny to nie powinien być nigdzie używany do jakiejkolwiek autoryzacji. Dodatkowo użyta w nim data urodzenie także jest spalona a wiele banków w pierwszym pytaniu autoryzacyjnym pyta o daty np mBank lub Citi w którym dodatkowe pytanie o kredyt hipoteczny zazwyczaj brzmi nie…
  Tak więc sami doprowadzili do burdelu a teraz będą nas z niego leczyć tworząc kolejne bezsensowne bazy

  Odpowiedz
 19. Robert

  chciałem naprawić sobie historie kredytową i znalazłem stronę racoongo com też oferują pożyczki i to jest wszystko bezpłatnie

  Odpowiedz
 20. WiCiO

  Dalej mamy dziurawy kalosz. To wszystko jest śmieszne. Czemu nie uszczelnią systemu udzielania pożyczek i weryfikacji ludzi?
  Bo im się to nie opłaca. Wolą wprowadzać o ile w ogóle wprowadzą „blokowanie nr PESEL”.
  A co jeśli osoba faktycznie będzie chciała wziąć pożyczkę? Odblokuje taką możliwość? A oszust nie spróbuje drugi czy trzeci raz? Ehhh…

  Odpowiedz

Odpowiedz