[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Podszywają się pod prawdziwy numer infolinii ZUS – nie podawajcie swoich danych osobowych ani dostępowych do systemów ZUS

20 stycznia 2022, 15:23 | W biegu | 1 komentarz

Jeśli ktoś regularnie czyta sekuraka, na pewno pamięta o ostatnim ostrzeżeniu o podszywaniu się pod rozmaite numery osób prywatnych, ale również pod infolinie bankowe. Tym razem o podobnej akcji ostrzega ZUS:

Dla mniej zaznajomionych z tematem spoofingu: tego typu połączenie telefoniczne będzie wyglądało jak normalne, przychodzące z prawdziwego numeru infolinii ZUS-u.

Najlepiej się w takiej sytuacji rozłączyć i wykonać połączenie ponownie. Przy okazji niektórzy dość trafnie punktują całą sytuację:

O co chodzi z tym ABW? Otóż prywatne osoby pod których numer się ktoś podszywa, jeśli mają pecha mogą otrzymać takie oto pismo:

Miejmy jednak nadzieję, że sprawa jest już tak popularna, że odpowiednie służby ale również prokuratorzy są zaznajomieni z tematem i będą reagować adekwatnie.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. asdsad

  @ABW

  Świetny sposób na paraliż całej policji w Polsce: wysyłać pogróżki na numer kogoś znanego (np. Kurski, Hołownia itp.), z wieeelu podrobionych numerów losowych ludzi. Nie nadążą z zatrzymywaniem i doprowadzaniem na przesłuchania.

  To nie koniec! W końcu dostaną dyspozycję z góry aby ignorować takie sprawy i oleją jakąś realną groźbę -> komuś stanie się krzywda. Triumf zła w 100%.
  Jedyna opcja, to jakieś zmiany w telekomunikacji.

  Odpowiedz

Odpowiedz