nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Ktoś podszył się pod numer telefonu posłanki Pauliny Matysiak i zadzwonił z obelgami do innego posła…

17 stycznia 2022, 20:23 | Aktualności | komentarzy 13
Tagi:

Sprawę opisuje w telegraficznym (twitterowym) skrócie Paweł Szramka:

Paulina Matysiak ma już świadomość, że ktoś podszył pod jej numer:

Czy telefon / telefony zostały zhackowane? Nie – najprawdopodobniej doszło tutaj do spoofingu numeru telefonu. W bardziej przystępnej formie: chodzi o użycie specjalnego oprogramowania (często, chociaż nie zawsze jest to po prostu strona webowa), które umożliwia:

 • wybranie dowolnego numeru, z którego zostanie wybrane połączenie (na dowolny inny numer)
 • i/lub wysłanie SMSa – również z dowolnego numeru (można podać również nazwę; patrz przypadek, który opisywaliśmy w kontekście podszywania się pod Sanepid)

Od czasu do czasu przestępcy podszywają się w ten sposób pod autentyczne numery infolinii bankowych, próbując wyłudzać dane. Jeśli przed tego typu działaniem nie mogą chronić się banki, to co dopiero ma powiedzieć „zwykły” Kowalski?

Często zadawane pytania:

1. Czy ofiara wie, że jej numer jest wykorzystywany do wykonywania połączeń do innych osób? Nie (chyba, że zgłosi jej to osoba do której zadzwoniono, podszywając się)

2. Czy odbierając telefon, można w jakiś sposób stwierdzić, że ktoś stosuje technikę spoofingu? Nie.

3. Czego podszywający potrzebuje aby wykonać spoofing? W zasadzie tylko numeru telefonu osoby, pod którą chce się podszyć.

4. Dlaczego jest to w ogóle możliwe? W obecnych czasach tanią metodą jest wykorzystanie operatorów VoiP, którzy są w pewien sposób zintegrowani z sieciami GSM:

In the past, caller ID spoofing required an advanced knowledge of telephony equipment that could be quite expensive. However, with open source software (such as Asterisk or FreeSWITCH, and almost any VoIP company), one can spoof calls with minimal costs and effort.

Operator VoIP umożliwiając nawiązanie połączenia do sieci GSM, może umieścić w polu „numer dzwoniącego” dowolna wartość i sieć przyjmie to za dobrą monetę.

5. Podrzucicie trochę więcej technicznych szczegółów?

Można zacząć np. od tej pracy: Research of caller id spoofing launch, detection, and defense. Jednak nie oczekujcie cudów, we wstępie (ponownie) czytamy:

Caller ID spoofing is uncomplicated to lunch nevertheless difficult to detect and defend from, even in 4G LTE networks

6. Jestem ofiarą spoofingu. Co może mi grozić? Niestety, np. przeszukanie mieszkania / konfiskata telefonu / komputera (protestuj, jeśli taka sytuacja jak poniżej ma miejsce):

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Adam

  Najgorsze jest to, że mogą z rana zapukać smutni panowie zabrać ci telefon, komputer i zakuć, bo ktoś wykorzystał twój msisdn.

  Odpowiedz
 2. Michał

  Bardzo niepokojące, skoro takie incydenty pojawiają się między zwykłymi osobami. Taki spoofing prywatnych numerów jako narzędzie do wyłudzeń może być niebezpiecznie skuteczne…

  Odpowiedz
 3. Leszek

  Coś dużo tego typu akcji ostatnio. Wygląda jakby ktoś urządził polakom akcję informacyjną na temat spoofingu…

  Odpowiedz
  • Szu

   Pamiętając, że to to organizacje rządowe i powiązane organizowały kampanie hejterskie, kontrolowały wycieki danych lub „wycieki 'danych'” /dezinformację/ na niekorzyść osób z opozycji i niepokornych urzędników, należy brać pod uwagę możliwość, że i w tych przypadkach źródłem są osoby/organizacje powiązane politycznie z kręgami rządzącymi.

   Odpowiedz
 4. Marek

  „Nie (chyba, że zgłosi jej to osoba do której zadzwoniono, podszywając się” – obydwa przecinki zbędne. Teraz wychodzi na to, że podszywa się osoba do której zadzwoniono. Prawidłowa wersja: „Nie, chyba że zgłosi jej to osoba do której zadzwoniono podszywając się.”

  Odpowiedz
  • Calka

   na pewno powinien być przecinek przed „do którego”

   Odpowiedz
 5. Pierwsza zasada to nie ułatwiać niczego.

  Komputer zaszyfrowany Serpent kilkudziesięcio znakowym hasłem dzięki LUKS. Telefon zaszyfrowany od Pine64 z Ubuntu Touch i jak chcą coś to mają obowiązek udowodnić bo na ładne oczy sąd nie zaakceptuje zarzutów prokuratora. Kilkadziesiąt takich akcji tygodniowo i zaczną myśleć a potem działać a nie na odwrót.

  Odpowiedz
  • Grzegorz

   Bitlocker nie wystarczy?

   Odpowiedz
 6. Pan#Kracy

  Przecież operator powinien posiadać IMEI dzwoniącego. Z drugiej strony operator ma obowiązek retencji danych związanych z połączeniami. Więc w czym problem, by służby sprawdziły kto „dzwonił/smsował”. Wystarczy porównać z IMEIem posiadacza prawdziwego telefonu… i do widzenia, ślepa gienia.

  Odpowiedz
  • Rav

   A spoofing telefonu pracownika NASK? Policja gościa wyciągnęła z domu i wzięła na przesłuchanie. Czy oni nie mają billingów? Nie wiedzą, że nie nawiązał takiego połączenia? Bo skoro spoofing to źródło jest zupełnie gdzieś indziej… Słabo

   Odpowiedz
 7. Patryk

  W bardziej „cywilizowanych” krajach pole „sender” musi byc zarejestrowane dla bramek voip/sms. To moze nie jest rozwiazanie 100% problemu ale mocno go ograniczajace.

  Odpowiedz
 8. dgri333

  no to są jakieś jaja. za tą POWAŻNĄ DZIURĘ BEZPIECZEŃSTWA odpowiadają w 100% sieci komórkowe i powinny być pociągnięte do odpowiedzialności. niech sobie operator bramki wpisuje cokolwiek – sieć ma obowiązek go zidentyfikować a nie pozwalać na oszustwa!!!!!

  Odpowiedz
 9. Andro

  Dodam, że na poczcie mail mogą być dane wrażliwe jak numery dowodu.

  Odpowiedz

Odpowiedz