MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Nowy algorytm potrafi rozwiązywać CAPTCHA czasem lepiej od ludzi…

24 grudnia 2018, 12:31 | W biegu | komentarzy 7

Czy czeka nas koniec epoki standardowych obrazków CAPTCHA? (tj. przepisz ciąg znaków z obrazka aby udowodnić, że jesteś człowiekiem).

Nowa praca prezentuje rozwiązywanie tego typu testów z prędkością około 0.05 sekundy na jedno zadanie (używając standardowego, desktopowego GPU):

Experimental results show that our approach can successfully crack all testing schemes, judged by the commonly used standard, and solve a captcha in less than 50 milliseconds using a desktop GPU.

Pamiętajmy, że skuteczność człowieka raczej rzadko wynosi 100% (poza bardzo prostymi obrazkami). Pewnie każdy z nas pewnie myli się mniej więcej raz na kilka prób. Zobaczcie tabelę poniżej:

CAPTCHA – AI vs human

W dwóch przypadkach algorytm jest lepszy od człowieka, a w kilku różnica wynosi ledwie parę punktów procentowych…

Na skuteczność wpływa wykorzystanie różnych „CAPTCHA efektów”:

Skuteczność AI vs CAPTCHA

Ostatni przykład na obrazku powyżej – skuteczność 46% – obawiam się, że w przypadku ludzi byłaby mniejsza :-) Nie zabrakło też podsumowania dla kilku popularnych serwisów (więcej w samej cytowanej pracy)

CAPTCHA w popularnych serwisach

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. wstret

  prawda, ja sam już nie daję rady rozwiązywać tego dziadostwa :)

  Odpowiedz
  • Piotr

   Nie wiem kto uzywa captcha z literami , kiedys to tak . Obrazki lub dzialania chyba sa bardziej skuteczne ? Ale masz racje , popieram cie w 100 % , tu mamy przyklady w miere dobre do odczytu ale czesto jest inaczej , i stad takie statystyki . Ale wystarczy troche kropek , i zakrzywien i OCR wymieka , no ale trzeba sie przylozyc a to juz wymaga troszke pracy.

   Odpowiedz
   • kili

    Ja pamiętam czasy, gdy najskuteczniejszą metodą był formularz z ukrytym polem, którego człowiek nigdy nie był w stanie wypełnić – boty wypełniały. Prosty if dawał wtedy ponad 75% skuteczności (jeśli wierzyć logom www).
    Ciekaw jestem jakby dziś to wyglądało ;)

    Odpowiedz
  • markac

   Moja skuteczność na niektórych serwisach to 1/10 trafień…
   Nie wiem kto to k… wymyślił.

   Odpowiedz
 2. Tomasz21.

  Niestety; maszyny mogą być coraz lepsze w te klocki. A może tak, nie dajmy się zwariować?Zdrowych i wesołych świąt. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 3. Szymon

  Niestety korzystanie z algorytmów za kilka lat będzie koniecznością, ponieważ rozwiązywanie captcha 'ręcznie’ staje się coraz trudniejsze i dąży do niemożliwego.

  Odpowiedz
 4. Taka gra 21 wieku gdzie przechodzi się na wyższy level jak nie przejdzie się niższego… Nieraz błędnie przepisze captche, a potem chyba zwiększają poziom trudności i odświeżam po 2, 3 razy bo nie jestem w stanie odczytać. W testach brakuje też captchy na „lvl master” – mój ulubiony – captcha „skalowana” tak żeby ścinało ranty czcionek i musisz zgadnąć czy przy krawędzi jest „b” czy „L” czy duże „i”.

  Odpowiedz

Odpowiedz