Niedostępne serwisy: Reddit, Paypal, Spotify, Twitch czy Stackoverflow – awaria CDN Fastly

09 czerwca 2021, 15:55 | W biegu | 1 komentarz
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Jeżeli około godziny 12 we wtorek (8.06.2021 r.) miałeś problemy z dostępem do swojego ulubionego serwisu, to wiedz, że winna zaistniałej sytuacji była awaria CDN Fastly:

Fastly to amerykański dostawca usług przetwarzania w chmurze. Platforma Fastly Edge obejmuje: sieć dostarczania treści (content delivery network), optymalizację obrazu, przesyłanie strumieniowe, bezpieczeństwo w chmurze oraz usługi równoważenia obciążenia (load balancing):

Korzystając z serwisu Downdetector, możemy zauważyć, że problemy z dostępnością Spotify, Reddita, Stackoverflow czy Twitcha (i wielu innych) nastąpiły niemalże w tym samym czasie:

Warto dodać, że podobna sytuacja miała miejsce w 2019 roku z Cloudflare, gdzie niewinne wyrażenie regularne „zabiło” pół Internetu:

* 100% obciążenie procesora na wszystkich maszynach Cloudflare

Fastly wypowiedziało się na temat awarii w następujący sposób:

Za niedostępnością aż 85% sieci Fastly odpowiadał błąd w oprogramowaniu, który został wywołany przez specyficzną konfigurację jednego z klientów firmy.

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. „specyficzną konfigurację jednego z klientów firmy.” prawie jak atak co nie? Jeden klient i klęka sieć która powinna być odporna na pojedyncze błędy. Czyli jak Spotify coś po swojej stronie popsuje to się Reddit wyłączy. Nawet ja mam to lepiej ogarnięte…

    Odpowiedz

Odpowiedz