-20% z kodem swieta-2021 -> Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych (idealna również dla początkujących).

Microsoft wydłuża okres ochronny anty-malware dla XP do 14. lipca

16 stycznia 2014, 14:49 | W biegu | komentarzy 7

Microsoft właśnie poinformował, że planowane na 8. kwietnia 2014 roku zakończenie aktualizacji dla systemów anty-malware dla Windows XP zostanie przełożone na 14. lipca 2015 roku.

Tą decyzją Microsoft daje więcej czasu tym osobom i firmom, które nie zdecydowały się jeszcze na upgrade swoich systemów do Windows w wersjach 7 bądź 8 (co Microsoft usilnie zaleca już od wielu miesięcy). Niestety, nie oznacza to, że producent będzie dostarczał inne aktualizacje – przedłużenie wsparcia dotyczy tylko i wyłącznie sygnatur złośliwego oprogramowania, co ma zapobiec np. atakom 0-day (a w praktyce – przesunąć to zagrożenie jeszcze o kilka miesięcy).

Zatem w drugiej połowie 2014 roku Windows XP stanie się wspaniałym celem dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Zakończenie wsparcia technicznego oznacza w praktyce całkowitą bezbronność XP na każde nowe zagrożenie, jakie tylko się pojawi. Według różnych szacunków, maszyn pracujących pod kontrolą systemu, którego premiera odbyła się w 2001 roku, jest jeszcze ok. 28 procent (źródło: Desktop operating system browsing statistics on Net Applications, Wikipedia).

bl4de

źródła:

Microsoft antimalware support for Windows XP | Malware Protection Center, Microsoft

Microsoft Extends Anti-Malware Updates for Windows XP Users | SecurityWeek

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Robal

  Premiera windows XP była 25 października 2001 a nie 2000 jak piszecie.

  Odpowiedz
 2. bl4de

  @Robal
  Zgadza się, październik 2001.

  Dziękuję za zwrócenie uwagi – poprawione :)

  Odpowiedz
 3. $t4$zek

  Przecież M$ nie jest jedynym dostawcą softu antimalware. O Win 8 nie chcę nawet słyszeć. Takie zalecenia M$ motywują do przesiadki na jakąś zacną dystrybycję Linuxa – moim zdaniem „strzał w kolano” z ich strony ;)

  Odpowiedz
 4. Piotr

  Z załączonych źródeł wynika, że wsparcie jest do 15 lipca ale 2015 roku.

  Odpowiedz
 5. bl4de

  @Piotr
  Zgadza się, poprawione.
  Przepraszam za błędy, to się już więcej nie powtórzy :)

  Odpowiedz
 6. MateuszM

  No nóż, wygląda na to, że M$ został zmuszony (przez rynek) do wydłużenia wsparcia aby uniknąć poważnego zrujnowania wizerunku, spowodowanego spektakularnymi atakami na ciągle funkcjonujące XP-ki. Oczywiście można na to spojrzeć bardziej przychylnie i pochwalić „społeczną odpowiedzialność” firmy w ochronie bezpieczeństwa systemów swoich klientów.

  Ciekawe czy do lipca 2015 uda się wymienić systemy na nowsze, tym którzy tego jeszcze nie zrobili. Znam kilka dużych korporacji międzynarodowych gdzie zostało jeszcze sporo sprzętu do wymiany u szeregowych pracowników. Przypuszczam, że M$ zrobił ukłon właśnie w ich stronę tak aby zdążyli z migracją.

  Odpowiedz
 7. Moim zdaniem popełniają duży błąd. Już widzę te dyskusje w niektórych firmach: „po co zmieniać już teraz, skoro jeszcze wspierają wykrywanie złośliwego oprogramowania?”.
  Błąd i wystawianie ludzi na 0-day’e. Śmiały krok wstecz :(

  Odpowiedz

Odpowiedz