nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Ktoś szantażuje polskie kancelarie prawne. Jeśli ofiara się nie ugnie – przejęte konta Google zaczynają masowo wpisywać negatywne opinie

31 sierpnia 2022, 10:40 | W biegu | komentarzy 8
Tagi:

Od jakiegoś czasu prawnicy otrzymują „propozycję nie do odrzucenia”: zapłać 200zł, albo będziesz mieć negatywne opinie w Google. Jak widać proceder cały czas ma miejsce – jeden z czytelników podzielił się z nami takim, aktualnym e-mailem:

OK, jak wyglądają anonsowane fałszywe opinie? Np. tak:

Czy można temu jakoś zaradzić? Google ma w swoich zasobach stosowny – przygotowany w lipcu 2022 roku – wpis, sprowadzający się do tego, że można zgłaszać scamowe opinie. W ramach testów polecam właśnie zrobić to na tym profilu – klikamy trzy kropki po prawej stronie opinii, następnie: „Zgłoś naruszenie zasad”, a w kolejnym kroku wybieramy SPAM:

Jaka jest skuteczność akcji (jeśli chodzi o zyski naciągaczy)? Raczej mizerna – jedna wpłata na ~200 zł:

Jakiś czas temu akcja nabrała intensywności w USA, gdzie szantażowani byli m.in właściciele restauracji. Warto również prześledzić komentarze – gdzie pojawia się też podobny problem – w branży lekarskiej czy innych. Jest tu również sporo, ciekawych spostrzeżeń – np.:

Pozwałbym Google – kto udzielił im pozwolenia na umieszczenie mojej firmy w ich systemach? Nie chcę tego, nie prosiłem o to, a teraz szkodzi mi to finansowo. (…) W ten sposób kradną $$$ w oparciu o biznes, który ja zbudowałem i nad którym się pociłem.

I’d SUE Google – who gave them permission to list my business? I don’t want it, I didn’t ask for it, and now it’s damaging me financially. Who gave them permission to create a ratings business and allow people to rate my business? They are thereby stealing $$$ based on a business *I* built and sweat over.

Jeśli to się utrzyma, recenzje Google będą bezwartościowe i większość ludzi nie będzie już uważać ich za źródło informacji.

If this continues then Google reviews will be worthless and most people will not longer consider them as a source of information.

Jeśli jest darmowe, będzie nadużywane. Jeśli recenzent musiałby zapłacić 4 centy za napisanie recenzji, nie będzie fałszywych recenzji.

If it is free, it will be abused. If a reviewer has to pay 4 cents to write the review, there will be no fake reviews.

Niestety dzieje się tak w różnych branżach, w tym wydawniczej. Widziałem różnego rodzaju jednogwiazdkowe recenzje książek od ludzi (znowu wielu z Indii), którzy wyraźnie ich nie czytali i nie są docelowym rynkiem. Teraz, gdy małe firmy padają ofiarą tych oszustw, ale nie mają czasu ani środków, aby zatrudnić prawników lub walczyć.

Unfortunately, this happens to all sorts of industries, including publishing. I’ve seen all sorts of one star reviews for books from people (again, many from India) who clearly have not read the books and are not the target market. Sad that these small businesses fall prey to these scams but don’t have the time or means to hire lawyers or fight back.

~ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. SłabyPrawnik

  No właśnie można posądzić Google za paserstwo? Skoro nie da się tych komentarzy usunąć/zablokować. To tak jakby byli współwinni. Przydałby się jakiś pozew zbiorowy.

  Odpowiedz
  • Symo

   Wydaje mi się, że jedyne o co możesz mieć do nich pretensje, to o to że w ogóle istniejesz u nich w indeksie. Wystarczy napisać, żeby usunęli twoją wizytówkę i po problemie. Ale nie sądzę, żeby to poprawiło ilość klientów

   Odpowiedz
 2. Łukasz

  Obecnie mam identyczna sytuacje, ktoś chce 400 zł netto za usunięcie opinii z wizytówki Google, którą sam utworzył. Przejęcie jej jako Wlasciciel i zgłoszenie SPAMU za pomocą „trzech kropek” nie skutkuje żadną reakcją po stronie Google.

  Odpowiedz
  • Klub Pana Rysia

   Bo Google i ich opinie sa g*wno warte. Jakis czas temu napisalem prawdziwa negatywna opinie pewnej firmie, ktora to zglosila, a Google zablokowalo mi mozliwosc wystawiania nowych opinii. Natomiast jak lewe konta nalezace do hindusow, ktorzy nigdy nawet nie byli w Europie wystawiaja lewe negatywne opinie polskim kancelariom to nie ma jak widac problemu. W tej chwili przygotowuje sie do usuniecia w ogole konta Gmail, ktorego uzywalem do tej pory przy rejestracji na forach albo panelach uslugodawcow.

   Odpowiedz
 3. dsdsf

  Wychodzi na to, ze trzeba 1 gwiazdkowe opinie wystawiac samemu google za balagan jaki generuja ;)

  Odpowiedz
 4. Zerg

  Szukałem biura rachunkowego w tym roku i jedno miało kilkadziesiąt opinii i same 5 gwiazdek. Działalność zaczęta w tym roku… Po wyciągnięciu i porównaniu danych okazało się, że 10% oceniających pozytywnie oceniło również… biuro detektywistyczne na drugim końcu Polski. :P

  Opinie w internecie są nic nie warte. Najlepsze są rankingi, gdzie firmy siebie na pierwszym miejscu umieszczają, „festiwale” gdzie sami sobie nagrody przyznają, artykuły sponsorowane, jeszcze to wszystko wypozycjonowane, jedno wielkie łajno na czele z popularnym portalem, gdzie za kasę pewna duża firma sobie usunęła wszystkie negatywne opinie o sobie i wystawiła pozytywne.

  Odpowiedz
 5. kolarkco

  20 lat temu internet był o wiele bardziej wartościowy…

  Odpowiedz
 6. Tomek

  To, że na wskazanym adresie portfela jest tylko 200 zł o niczym nie świadczy bo szantażysta dla każdego klienta stosuje inny adres. Inaczej skąd by miał wiedzieć, kto mu zapłacił?

  Odpowiedz

Odpowiedz