Zamów książkę sekuraka o bezpieczeństwo aplikacji www!

Koniec wsparcia dla BlackBerry OS. Nie można już nawet dzwonić czy wysyłać SMSów. Tymczasem są one sprzedawane na polskich aukcjach nawet za ~1700 zł

07 stycznia 2022, 19:43 | W biegu | komentarzy 56

Aktualizacja 8.01.2022 – sporo naszych czytelników informuje, że ich urządzenia (z odpowiednio starą wersją OS) działają (w sensie nawiązywania połączeń oraz SMS-ów). Pojawiają się także informacje, że wyłączenie może być stopniowe. Próbujemy dodatkowo zweryfikować stan faktyczny.

BlackBerry, producent typowo biznesowych urządzeń mobilnych, 4 stycznia 2022 roku zakończył wspieranie BlackBerry OS. Był to system operacyjny, pod którego kontrolą do 2015 roku pracowały produkty tej firmy. Pod wpływem popularności Androida podjęto wtedy decyzję o zmianie instalowanego fabrycznie systemu. BlackBerry OS przez ten czas normalnie funkcjonował, jedynie w 2019 roku zamknięto BlackBerry World (sklep z aplikacjami) oraz BBM (komunikator). Nie powodowało to jednak braku możliwości zwykłego korzystania z telefonu.

Koniec wsparcia systemu musiał oczywiście nastąpić i miało to miejsce 4. stycznia 2022r. Utrzymywanie starego oprogramowania dla znikomej liczby klientów nie jest opłacalne. Możliwości BlackBerry OS (konkretnie wcześniejsze wersje BlackBerry 7.1 OS, BlackBerry 10 i BlackBerry PlayBook OS 2.1) zostały praktycznie usunięte:

On January 4, 2022, devices running on these service offerings through either carrier or Wi-Fi connections will no longer reliably function, including for data, phone calls, SMS and 9-1-1 functionality.

Nie wszyscy śledzą komunikaty pojawiające się w mediach. Nasz Czytelnik zwrócił uwagę, że na różnych portalach aukcyjnych można zakupić bezużyteczne smartfony za duże kwoty. Lista urządzeń objętych brakiem wsparcia znajduje się w podlinkowanym wyżej oświadczeniu. Za 1700 zł można nabyć BlackBerry PD P9983, BlackBerry Passport – za 1200 zł lub 1850 zł czy Porsche Design P’9982 – za 900 zł. Koniec wsparcia dotyczy wszystkich wymienionych urządzeń.

Należy zwrócić uwagę, że z tych telefonów nie można już nawet wykonywać połączeń telefonicznych czy wysyłać wiadomości SMS. W związku z tym nie będą one użyteczne w żadnym stopniu. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą próbować przeprowadzić proces rootowania i w ostateczności zainstalować tzw. custom ROM, natomiast może to być skomplikowane.

Brak aktualizacji dla starszych telefonów nie zawsze oznacza utratę wszelkich możliwości związanych z użyciem urządzenia. W tym przypadku producent całkowicie zaprzestaje rozwijać swój produkt, więc „wyłącza” jego funkcjonalności. Poza tym system od BlackBerry był instalowany wyłącznie na urządzeniach tej firmy, która obecnie skupia się na usługach związanych z bezpieczeństwem. Android czy iOS wciąż pozostają na rynku, czyli ewentualne zaprzestanie wsparcia nie będzie mieć wpływu na aż tak kluczowe funkcje jak wykonywanie połączeń czy nawet dostęp do sieci Wi-Fi.

Zdecydowanie mądrzejszym wyborem jest zakup urządzeń od popularnych obecnie producentów. Jeśli nasz system utracił już wsparcie (problem raczej nie dotyczy iOS), a nie chcemy inwestować w nowy telefon, można wykorzystać dostępne alternatywne wersje systemu. Rootowanie daje dodatkową „furtkę”, ponieważ użytkownik otrzymuje dostęp jako root. Zaleca się też używanie stabilnych wydań custom ROM-ów.

–Michał Giza

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Marek

  Właśnie przeczytałem artykuł, i sprawdziłem swoje stare bb, telefon działa bez zarzutu, zapewne nie bedą działały serwisy bb ale połączenia głosowe i SMS śmigają bez problemu

  Odpowiedz
  • A podrzucisz jeszcze proszę jakąś masz wersję OS?

   Odpowiedz
   • Dżo

    Ja z sentymentu kupiłem BB Bold 9790 w bardzo ładnym stanie, bo moim zdaniem to najlepszy blackberry na os7. Ma dotykowy ekran, autofocus (czego nie ma nawet 9900) jest naprawdę elegancki 8GB na pliki itp. Udało mi się zaktualizować go nawet do OS7.1 i działają smsy, rozmowy, niektóre strony w natywnej przeglądarce udało mi się takze zainstalować opere mini 8 do przegladania stron. Najbardziej brakuje mi whatsappa i poczty. Nie udało mi się do tej pory znalezć żadnej apki :/

    Odpowiedz
 2. Ojtam

  Jeszcze trochę działa (realnie) ale już nie działa (wg. komunikatu oficjalnego). Wygląda na to, że to takie wyłączanie stopniowe jest.
  Odnośnie rootowania i zmiany softu na BB to się zupełnie nie zgodzę. Jest to niemożliwe i jeśli już nastanie ostateczny kres tego systemu to zostanie przycisk do papieru za set złotych.

  Odpowiedz
  • Masz jakieś dodatkowe hinty z tym „stopniowym wyłączaniem” ? Tutaj sporo osób pisze, że ich telefony działają:

   https://www.youtube.com/watch?v=vHf9wqLXQ0Y

   Ale też są pojedyncze informacje tego typu:

   >>> I’m in Egypt…I have a Q10…the blackberry server was working fine until a few hours ago where the famous blackberry logo disappeared from the phone screen…now, I only have the 4G sign…email is working as it used to..web browsing is fine too…I have a paid version of BBM so I think it is working fine too

   >>> My blackberry classic is not working now. The phone said on screen, ” thankyou and goodbye” after 5 to 6 mins the phone is blank. Can i charge it but wont open it. Sorry for my grammar

   Odpowiedz
 3. Paweł

  Nie do końca rozumiem mechanizm dlaczego w urządzeniach przestaną działać smsy i rozmowy.
  Wyjąłem z szuflady urządzenie z Blackberry OS 6 i działa wszystko prócz usług Blackberry (sklep z aplikacjami i komunikator)

  Odpowiedz
  • Wyłączenie komunikatora, sklepu – to już akcja z 2019 roku. Dzięki za info że u Ciebie działa, będziemy modyfikować wpis.

   Odpowiedz
 4. Ponadto, rotowanie umozliwia optymalizacje urzadzenia, pod wzgledem prywatnosci, wydajnosci a takze w wielu przypadkach bezpieczenstwa. Oczywiscie, po optymalizacji unroot.

  Odpowiedz
 5. Andrew

  Nie no ludziska teraz to daliście ciałka :(
  Bezkrytyczne i bezrefleksyjne copy-paste z innego źródła (które samo też bez zastanowienia zrozumiało komunikat) i wyszedł Ci Michale paszkwil niegodny Sekuraka :(
  Po pierwsze: W komunikacie BB jest słowo „reliably” – czytaj: Usługi nie będą działać NIEZAWODNIE, bo skończyło się wsparcie (patrz WinXP, ale działać działa).
  Po drugie: Fundamenty działania urządzeń sieci komórkowej – dlaczego procesor pasma podstawowego GSM nagle miałby przestać umieć wykonywać połączenia i sms?
  Jedyną możliwością stania się CAŁKOWICIE bezużytecznym przyciskiem do papieru jest zablokowanie logowania do BTSów urządzeń BB przez operatora.
  Mam nadal trzy BB i działają świetnie, chociaż jest 08.01.2022
  Mam też nadal WinXP do pewnych zadań i też działa świetnie ;)

  Odpowiedz
  • Rozumiem, że masz BB mające jeden z tych OS z tekstu?

   Odpowiedz
   • Mark

    Mam BlackBerry Bold Dakota 9900 7.1 OS

    Odpowiedz
   • Andrew

    2 sztuki OS7.1 i 2 sztuki OS10

    Odpowiedz
    • Mariusz

     Cześć, dziś już 25 stycznia 2022, a moim głównym telefonem wciąż jest BlackBerry Q10, które działa. Jedynie (jak już wspominano wyżej) na początku stycznia br. po latach zniknęło logo BlackBerry koło wskaźnika zasięgu :(
     Tak jak napisał mój przedmówca – jestem raczej pewien, że tel. do podstawowych zadań będzie działał non stop, ale skoro ktoś tam z Egiptu twierdzi, że na classicu napisało mu „Thank you and goodbye” to już nie wiem.

     Odpowiedz
 6. oburzony

  Czyli rzeczywiście nawet te nie-internetowe funkcjonalności są odgórnie wyłączane? Wcześniej brzmiało to tylko na kopiuj-wklej komunikatu producenta urządzeń w różnych artykułach… Toż to kpina z użytkownika. Gorzej niż po zaprzestaniu wsparcia Windows Phone/Mobile, nie wspominając o Androidzie w wersjach pokroju 2.3.

  Odpowiedz
  • Odpowiedz
   • Andrew

    Innymi słowy: Musisz wymienić urządzenie na wspierające Pegasusa :)

    Odpowiedz
 7. caspinos

  Jakim cudem koniec wsparcia systemu operacyjnego powoduje blokadę SMSów i połączeń komórkowych nie mieści mi się w głowie.

  Odpowiedz
  • Duży Pies

   Bo na tym systemie operacyjnym, wszystkie połączenia teleinformatyczne – czyli dzwonienie, SMS i dostęp do Internetu – oprócz routingu po lokalnym dostawcy np. w Polsce Orange, szły także przez serwery BlackBerry. Teraz serwery wyłączyli i przestało to działać.

   Odpowiedz
   • Andrew

    Zdaje się masz na myśli usługę BIS, ale tę wyłączyli już w 2019.
    Ale głos i sms nie szły przez nią.

    Odpowiedz
 8. Zimny

  Ble ble ble niedoczytane i skopiowane.
  Po resecie ID BB połaczenia, sms, mms dzialaja jak wcześniej. BlackBerry 9900 Bold.
  Wczoraj sprawdzone. Na zasięgu jest nawet 4G nie wiem skąd 😁

  Odpowiedz
 9. Kuba

  Przecież to oczywiste że muszą działać, tylko zapewne bez kontroli. Zapewne świetne do nielegalnych działań stąd cena. Coś w tym musi być

  Odpowiedz
  • hyp44

   Dlaczego miałyby być przydatne do nielegalnych działań?
   Czy operator nie widzi na BTS-ie gdzie jest telefon Blackberry i co robi?

   Odpowiedz
 10. ggn

  Potwierdzam to, o czym pisał Andrew – specjalnie by zdementować te głupie informacje kupiłem 4.01 bolda 9900 (BB OS v. 7.1.0.714), przełożyłem simkę i działa do tej pory bez problemu. Informacja na stronie BB tyczy się jedynie końca wsparcia technicznego i braku zagwarantowania NIEZAWODNOŚCI działania.
  Pozdrawiam serdecznie.
  ~ggn

  Odpowiedz
 11. Jjas

  Pojawił się błąd w atykule – mianowicie nadal można wykonywać połączenia/sms z takich BB. Jak najbardziej posiadam i działa wszystko (dokładnie na BlackBerry 7.1 OS i 10). Dodatkowo tak zauważyli niektórzy – brak wsparcia nie oznacza blokady i nigdzie nie jest to przez producenta opisane….

  Odpowiedz
 12. Eddie

  A wystarczyło tylko przeczytać ze zrozumieniem oficjalny komunikat BB, chyba że ktoś tu nie zna angielskiego. Połączenia i SMS dalej działają. Nie działa BBM. Specjalnie wyciągnąłem z szuflady BB Passport, którego używałem przez kilka lat. Jeżeli piszecie jakiś artykuł to wcześniej sprawdźcie to zamiast kopiuj wklej.

  Odpowiedz
  • Ale zobacz co mówi komunikat z T-Mobile:

   On January 4, 2022, BlackBerry will be decommissioning the legacy services for BlackBerry 7.1 OS, BlackBerry 10 OS, BlackBerry PlayBook OS 2.1, as well as earlier versions. Devices running through either cellular or Wi-Fi connections will no longer reliably function, including data, phone calls, SMS, and 9-1-1 functionality. This means if you do not upgrade or replace your Blackberry device by January 4, 2022, you will no longer be able to make voice calls or access the network for data services. Please act now to avoid service interruptions.

   Ten komunikat jest dość mocno (chociaż rzeczywiście nie w 100%) jednoznaczny.

   Odpowiedz
   • Andrew

    Ale tutaj również jest słowo RELIABLY :)
    T-mobile również zrobił kopiuj-wklej i dołożył do pieca chaosu informacyjnego…

    Odpowiedz
 13. Rafał

  Też nie rozumiem tego newsa. Wg strony producenta po prostu przestaną wydawać poprawki i wyłączą swoje własne usługi, natomiast jak miałaby nagle przestać komunikacja z operatorem GSM (połączenia audio, sms itp.)…?!

  „At the time of termination of services, devices running BlackBerry 7.1 OS and earlier software, BlackBerry 10 software, and BlackBerry PlayBook OS 2.1 and earlier software through either carrier or Wi-Fi connections will no longer reliably function. These devices will lack the ability to receive over the air provisioning updates and as such, this functionality will no longer be expected to reliably function, including for data, phone calls, SMS and 9-1-1 functionality.​​​​ Applications (BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, and BlackBerry Blend) will also have limited functionality”

  Odpowiedz
 14. szpak

  Mam BlackBerry z30 i z10 oba działaja bez zarzutu, z czego z30 robi mi za router do Internetu domowego, brak problemu z przesylem danych. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 15. Mariusz

  Witam.
  Moje 2 urządzenia od BlackBerry (classic i passport) działają. W Passporcie dziala także przeglądarka. I myślę że te sprzęty będą wciąż działać. Prędzej Key2 mi wysiadzie (jest na androidzie 8.1) bo to najgorsze co mogło się przytrafić – Android

  Odpowiedz
 16. Wojtek

  Mam BlackBerry Paszport wszystko poza sklepem działa….

  Odpowiedz
  • Krystian

   Też mam passporta, ale Services zostało wyłączone 6 grudina o 15. Nie ma lokalizacji (GPS), Guardiana (ochrona + przeglądarka), ID (BBM, Blend, Link).

   Odpowiedz
 17. Jacek

  Mój BlackBerry Q10 działa doskonale (połączenia telefoniczne, smsy, maile, wifi, hotspot).

  Telefonu używam jako przenośnego routera wifi, bo bateria w Q10 działa 3-4 dni – i to jest wynik poza zasięgiem współczesnych urządzeń. Śmiga w LTE i 4G jak burza :) Dzięki temu nie wyczerpuje baterii smartfona, kiedy udostępniam internet do laptopa.

  Odpowiedz
  • Mariusz

   Witam, ja od kilku lat działam podobnie! :) Jak wspomniałem w komentarzu wcześniej – Q10 jest moim głównym telefonem od ponad 6 lat, czasami przez minimum pół dnia udostępniam z niego internet dla srajfona SE bez karty sim, którego mam tylko do aplikacji niedostępnych już od dawna na BB (np. bankowa, nawigacja etc.).
   I z żywotnością baterii na Q10 jest to prawda, dopóki nie powłącza się apek androidowych – a ja do dziś na Q10 używam np. WhatsAppa z androida, Spotify, Messenger Lite. Kiedy są one włączone i używane (szczególnie Spotify) bateria trzyma znacznie krócej. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 18. Andrew

  Chłopaki
  Powtórzę, co pisałem wyżej: Pomimo wielu różnic w działaniu BB w porównaniu z innymi telefonami, układ pasma podstawowego GSM działa tak samo, jak wszystkie inne = nie ma prawa przestać działać voice i sms, dopóki nasz konkretny operator ręcznie i CELOWO nie zablokuje logowania się urządzeń do btsów.
  Mam 2x OS7.1 oraz 2x OS10 i działają.
  Jak wspomnieli inni: Nie działają usługi typowe dla BB – BBWorld, BIS, BES i inne typowo „internetowe”.

  Odpowiedz
 19. Krzysztof

  Mam Q10 z BB OS 10, jest 9.01.22r i śmiga. Po co takie fake newsy wrzucać ? Rozumiem, że jak nie ma sensacji, to nikt nie kliknie…

  Odpowiedz
 20. Ja

  Blackberry Q10 z BBOS w wersji 10.3.2.2474 działa. Wykonuje i odbiera połączenia i smsy.

  Odpowiedz
 21. Łukasz

  Potwierdzę to co mówili przedmówcy – na biurku mam właśnie Passporta wersja hardware SQW100-1 na OS 10.3.3.2137 i wszystko działa jak zawsze. Obok leży Q10 hardware SQN100-3 na OS 10.3.3.1463 i ma się również dobrze co jego „szerszy” brat. W necie jest zalew fake-newsów odnośnie końca BB. Fakt – kiedyś na starszych telefonach trzeba było za 10 PLN/msc wykupywać usługę BIS aby działa internet po DATA i to już jest daaawno wyłączone tak jak BBM, BBWorld ale nikt nie „ubije” odgórnie możliwości dzwonienia, smsowania, mmsowania, wi-fi, pisania maili itp. Czy Nokia 3310 też jest dzisiaj bezużyteczna? NIE. Po prostu na BB nie ma już całkowicie wsparcia i standardowej możliwości instalowania softu. Najlepiej wytłumaczył to kolega Andrew w komentarzach.

  Pozdrawiam, użytkownik BB KEY2 Red :)

  Odpowiedz
 22. Krystian

  Dla rozwiania wszelkich wątpliwości.
  Jestem użytkownikiem Passporta.
  6 stycznia o godzinie 15.00 czasu polskiego doświadczyłem wyłączenia BB services.
  Połączenia oraz inetrnet działają, bo w przeciwieństwie do Stanów i Canady, nie są realizowane na ich serwerach.

  Co więc nie działa z uwagi na wyłączenie BB Services (ikonka BlackBerry w prawy górnym rogu znika)?
  – Nie działa GPS, więc nie ma żadnych map, lokalizacji itd.;
  – nie działa Guardian/Protect i wszystkie (podkreślam, wszystkie) aplikacje wymagające jego działania, takie jak np. przeglądarka internetowa BB. Nie ma też więc ochrony;
  – nie działa BlackBerry ID, więc nie się do usług na PC (Blend/Link) i na telefonie też nie (sklep, BBM itd.).

  Mam nadzieję, że to daje jakiś obraz sytuacji.

  Odpowiedz
  • Łukasz

   Sprawdziłem właśnie u siebie na Passporcie GPS – działa. Odpaliłem NavFree, elegancko wykrył lokalizację i wyliczył trasę docelową.

   Odpowiedz
  • Anna

   Bardzo dziękuję za Pana Komentarz.Dopiero na tej stronie dostałam istotne informacje i druzgocąca prawda do mnie dotarła.

   Nie miałam pojęcia dlaczego nie działa BBW / BB ID. Jeden z „fachowców” zaproponował mi reinstalację softu i prawie uwierzyłam, że mój Q10 się zepsuł. Najbardziej mi żal opłaconej przez BBW apk Parrot, bo zniknęła możliwość jej weryfikacji i wszystkie nagrania. Pozdrawiam, serdecznie Anna.

   Odpowiedz
 23. Paweł

  Niestety mój Passport i Q10 już nie reaguje. Jeszcze dzisiaj udało mi się połączyć i wysłać SMS z systemu OS 7. Prawdopodobnie za kilka dni zostaną rozwiane nasze nadzieję i wszystkie moje BlackBerry zostaną nic nie warte a mam 10 różnych modeli. Pozdrawiam wszystkich fanów marki.

  Odpowiedz
  • Łukasz

   Co masz na myśli pisząc „nie reaguje” ? Nie możesz ich włączyć? Ja na to „dziwne u mnie działa” :)

   Odpowiedz
 24. Maciej

  14.01.2022 działa wszystko poza usługami Blackberry. Można normalnie dzwonić, sms, mms przeglądać neta.

  Odpowiedz
 25. Leslaw

  Posiadam 2×9900 i 9790 żaden nie działa… Jeszcze 06.01 było ok fxisiaj 15.01 brrr niestety.
  😬😥😥

  Odpowiedz
 26. Maciej
  Odpowiedz
 27. Tomasz

  Mój BB Q20 działa(sms, telefon) specjalnie sprawdziłem. Trzymam go jako zapasowy.

  Odpowiedz
  • Maciej

   Z tego filmiku co zamieściłem wynika z tego iż będą działały dopóki będzie siec 3G, z 4 G mogą być już ponoć problemy.

   Odpowiedz
   • Kevin_w_towarzystwie_w_domu

    > z 4 G mogą być już ponoć problemy.
    Pewnie przez brak obsługi VoLTE, co w USA jest już problematyczne ze względu na brak możliwości „aktywacji” (cokolwiek to znaczy) w wielu tamtejszych sieciach nowych urządzeń bez obsługi VoLTE.

    Odpowiedz
 28. Andy

  BB Classic. Wersja 10.3.3.2137. Nie działa Blackberry World. Reszta działa bez zarzut. Maile, sms-u, połączenia. Ponieważ mam wgrane aplikacje goola wiem, że one także działają: messenger lite, yanosik (czasem trzeba się przelogować, żeby złapał GPS)Google maps oraz oczywiście wszystkie wgrane przez „zamknięciem” sklepu BB aplikacje. Na pewno natomiast nie działa Pegasus :) . Miłego dnia życzę.

  Odpowiedz
 29. Borys

  Potwierdzam że u mnie też działa, BB Classic 10.3.3.3216, dzisiaj nawet whatsapp się aktualizował i zello zainstalowałem, oczywiście dzwoni, wysyła SMS maile itp, usuługi BB po prostu już nie chodzą.

  Odpowiedz
 30. Ania

  Mój BB Q10, który był do tej pory moim głównym telefonem, przestał działać kilka dni temu:( To przez to, że zresetowałam mu wcześniej ustawienia i po uruchomieniu nie można zaakceptować zgody(Agreement). Nie da się przejść dalej i go uruchomić.
  Także, jęsli chcecie używać nadal swoich telefonów, to nie polecam opcji czyszczenia.

  Odpowiedz
 31. Artur

  Cześć, też macie problemy ze zrobieniem kopii bezpieczeństwa (BB Classic) Można to jakoś obejść?

  Odpowiedz
 32. Piotr

  Mój Blackberry Classic Q20 jeszcze działał. Poczta e-mail, mapy, smsy, rozmowy, przeglądarka, pogoda wszystko jeszcze normalnie działało, chodź od jakichś 2 lat obserwowałem stopniowe uśmiercanie BB os, gdzieś wiosną 2020 roku przestał działać sklep z aplikacjami, jakiś czas później po każdym uruchomieniu i po jakimś paru godzinach czuwania pojawiało się powiadomienie, że coś tam ”jakaś aplikacja potrzebuje potwierdzenia swoim BB ID”, po wejściu w to powiadomienie znikało, można było je też od razu wykasować, lub przenieś do osobnego folderu w HUB i po prostu się tym nie przejmować. Pod koniec 2020 roku jednak schowałem go do szafy i przesiadłem się na starą Nokie i smartphona jako czytnika poczty. Parę dni temu jednak postanowiłem go odkopać i ponownie wsadziłem do niego swoją kartę sim.
  Wszystko wydawało się być ok, jednak nie mogłem się już zalogować do swojego BB ID, próbowałem też na necie i to samo, tak jakby serwery zdechły, zauważyłem też, że usługi lokalizacyjne przestały działać, mapy się nie ładowały, pogoda nie wykrywała obecnej lokalizacji ale po wpisaniu ręcznie swojego miasta nadal działała. Postanowiłem go przywrócić do ustawień fabrycznych by usunąć z niego niedziałające już konto BB ręcznie nie mogłem tego zrobić gdyż trzeba było potwierdzić wpisując swoje hasło do BB ID, po wpisaniu nic się nie działo, czasem wyświetliło coś na chwilę, że ”serwer jest niedostępny, spróbuj później”. Podłączyłem więc telefon do kompa i odpaliłem Blackberry Link i z tego programu zresetowałem go do ustawień fabrycznych. Niestety po zakończeniu operacji telefon zdechł na dobre :( Tzn. włącza się normalnie i niby można zacząć konfigurację ale po wybraniu języka trzeba mieć połączenie sieciowe by przejść dalej albo wifi albo internet z kraty SIM, po włożeniu karty wykrywa ją, wyświetla się nazwa sieci ale tak jakby nie było połączenia danych ”coś tam wywala, że telefon czeka na połączenie”… przeszedłem więc dalej i wybieram swoją sieć wifi, wpisuję hasło i niby wszystko jest normalnie, połączony z wifi ale wywala, że dalej nie ma aktywnego połączenia i nie można przejść dalej, można jedynie wykonać połączenie alarmowe. Tak więc wydaje się, że to co można znaleźć na necie o nie działającym wifi, smsach to prawda i Blackberry oficjalnie umarł. Jak ktoś ma jeszcze wszystko ustawione i nie resetował telefonu, to jeszcze powinno większość funkcji działać ale jak długo? Jeśli wasze Blackberry jeszcze działają i chcecie z nich jeszcze trochę pokorzystać to absolutnie nie przywracajcie ustawień fabrycznych bo później już go nie uruchomicie. A ja niestety zostaję ze starą prostą Nokią i smartphonem ze znienawidzonym androidem w tych mrocznych czasach zdominowanym przez zamordyzm Googla i Appla :(

  Odpowiedz
  • wb

   mylisz się można po przywruceniu wabrycznych ustawień ożywić bb Ja passport mam – wystarczy wgrać od nowa system :o)

   Odpowiedz
 33. Adam

  Witam
  Może ktoś mi pomoże i powie lub pokaże skąd i jak oraz czym
  przegrać wiadomości sms z Blackberry z30 na androida?
  Pozdrawiam Adam

  Odpowiedz

Odpowiedz