Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Izrael ogłasza zakaz eksportu m.in. Pegasusa do Polski.

25 listopada 2021, 17:08 | W biegu | komentarzy 7

Akcja związana jest z dużą redukcją listy krajów, do których izraelskie firmy mogą eksportować rozwiązania klasy cyber. Do tej pory lista liczyła 102 kraje, obecnie jest to zaledwie 37 krajów. The Record wylicza:

Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Iceland, India, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, New Zealand, Norway, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, South Korea, Spain, Sweden, Switzerland, the Netherlands, the UK, and the US.

Jak widzicie są tam niemal wszystkie kraje europejskie, ale brakuje Polski (a także Węgier). Z kolei nie brakuje Polski wśród prawdopodobnych ofiar oprogramowania szpiegowskiego:

Swoją drogą, izraelska Firma NSO produkująca Pegasusa zapewne wpadnie w jeszcze większe kłopoty (donosiliśmy niedawno o wojnie jaką Apple wytoczył właśnie tej firmie); dodatkowo dostała bana od USA:

The United States has blacklisted the Israeli spyware company NSO Group because of its „activities contrary to national security and the foreign policy interests of the United States.”

Można też się zastanawiać co z innymi izraelskimi firmami z branży 'cyber’ (np. Checkpoint). Oryginalny tekst, na którym bazujemy nie precyzuje jasno czy chodzi tylko o zakaz eksportu rozwiązań ofensywnych czy jakichkolwiek z obszaru 'cyber’.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. zero one

  Firma nie musi się nazywać NSO… a produkt Pega… Spokojnie, dadzą radę. :-] Poza tym jest taka moc możliwości…
  Swoją droga wygląda mi to mityczny antysemityzm. Jeśli jeszcze przyczepią się do innych firm z Izraela będziemy mieli jasność że Adolf zmartwychwstał ;-)

  Odpowiedz
  • Jan

   Ale po co Izrael ma to sprzedawać jakiejś Polsce, która to odda Putinowi? Przecież mamy Macierewicza, ruskiego agenta.

   Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Jasne i nikt się nie pokapuje, że zmieniono nazwę. USA i Świat to nie Polska, gdzie rządzącym i jak się okazuje niektórym obywatelom wydaje się, że zmieniamy nazwę i po sprawie.

   Odpowiedz
 2. asdsad

  Spokojnie, zaraz pojawią się resellerzy w dozwolonych krajach ;)

  Odpowiedz
 3. czytelnik

  Ta jasne już wierzymy :) A Niemcy dostali taką samą listę tylko bez wymienionych Niemiec. Apple niech się lepiej przyzna że jego inżynierowie współpracują z takimi firmami. Bo chyba nie myślicie że są tacy genialni że mają zawsze najświeższe 0 day’e bez żadnej pomocy.

  Odpowiedz
 4. Gdet

  E-wrzosek wiarygodne źródło??? No cóż. Nic dodać nic ująć. Nie podążajcie tą drogą.

  Odpowiedz
 5. takie_tam

  I bardzo dobrze, ze ktoś zauważył ze Polska zaczyna coraz bardziej przypominać autorytarna Białoruś niż Zachód.

  Jakim cudem smsy pana Brejzy pojawily się w TVP ja się pytam?
  Przecież to nie jest tak, ze jakiś random sobie shackowal telefon pana Brejzy i podesłał do TVP, bo nikt tam by tego poważnie nie potraktował nawet bo „niezaufane źródło”. Źródło musiało być zaufane i to musiały być służby. Kontrolowane przez PiS służby realnie manipulują demokracja w Polsce. To nie są żarty…

  Odpowiedz

Odpowiedz