[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Internet of Things – w każdym domu i szkole?

05 września 2015, 10:53 | W biegu | komentarzy 6

Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz to bardziej złożonych ale i cenowo sensownych rozwiązań mających uczyć w praktyce elektroniki/robotyki/programowania. Prawie każdy zna platformę RaspberryPi czy choćby Lego Mindstorms.

Niedawno z kolei Acer ogłosił produkcję własnej platformy – Cloud Professor (wykorzystującej Arduino) ale standardowo i w łatwy sposób umożliwiającej komunikację z innymi urządzeniami w Internecie – w tym kontrolowanie urządzenia np. smartfonem.

Za Arstechnica

Za Arstechnica

Urządzenie ma być oferowane w rozsądnej cenie – $200 – i poza Arduino / wspomnianym komponentem komunikacyjnym zawiera zestaw dodatkowych modułów – np. czujnik kurzu (będzie można chyba zbudować odkurzacz, który po wykryciu odpowiedniego poziomu zanieczyszczeń sam wysprząta nam mieszkanie :)

Sam zastanawiam się kiedy pojawią się root-y na urządzeniach, a dalej – botnety. Co więcej może to otworzyć nową ścieżkę propagacji malware – zbuduję inne urządzenie, ale wykorzystam wcześniej zainfekowany komponent…

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Vegii

  W naszej szkole wzięliśmy sprawy we własne ręce i zrzucamy się po 100zł na zestawy z UNOr3 i esp-12q. Mindstorms to g..no.

  Odpowiedz
  • wfewefwefewf

   nieźle macie w tej polsce A

   Odpowiedz
 2. unroot

  >rozsądna cena
  >$200
  Wybierz jedno…

  Odpowiedz
  • A lapki powinni sprzedawać za 1 zł, no dobra, za stówę :P

   Odpowiedz
   • Ddamian

    Ale za 200$ to można już kupić laptopa…

    Odpowiedz
 3. A ja się teraz bawię node MCU – czyli ESP-12E wklejone w płytkę z stabilizatorem i konwerterem USART na USB – kompletne urządzenie (programowane z IDE Arduino albo można mu wgrać interpreter skryptów LUA) – całość za 6$ z Aliexpress (oczywiście sam wytworzony program podziała bez płytki prototypowej – czyli wydatek na scalaka z obsługą wifi: ESP-12e – niecałe 3$). Niewiele można na tym zrobić – ale czasem niewiele trzeba – prosty serwer www – raportujący stan GPIO czy sterujący jakimś wyświetlaczem. Polecam zabawę :)

  Odpowiedz

Odpowiedz