RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Haker podejrzewany za włamanie do Ubera oraz Rockstar Games – zatrzymany!

26 września 2022, 08:49 | W biegu | 0 komentarzy

Przedwczoraj na profilu londyńskiej policji pojawiła się informacja, że 22 września w Oxfordshire został zatrzymany siedemnastolatek podejrzewany o ostatnie włamanie do Ubera oraz wykradzenie kodów źródłowych gier z Rockstar Games. Śledztwo m.in. prowadzi jednostka NCCU czyli Krajowa Jednostka ds. Cyberprzestępczości – część Krajowej Agencji Kryminalnej Wielkiej Brytanii (NCA).

Policja wstępnie odmówiła podania, z jakim incydentem było związane aresztowanie, ale wiele szczegółów zgadza się z ostatnimi głośnymi włamaniami. Jednak ostatecznie nastolatkowi w dniu wczorajszym zostały postawione zarzuty złamania warunków kaucji oraz zarzuty związane z przestępstwem nadużycia technologii informatycznych. 

Rys. 1. Informacja City London of Police o postawieniu zarzutów nastolatkowi, źródło.

Tej wiosny policja City of London aresztowała i zwolniła siedmiu nastolatków w związku z dochodzeniem w sprawie grupy hakerskiej Lapsus$. Przedwczorajsze aresztowanie ma również miejsce zaledwie kilka dni po dwóch dużych naruszeniach bezpieczeństwa, które uważa się za powiązane z grupą Lapsus$, czyli z wyciekiem wczesnych nagrań z Grand Theft Auto 6 oraz z powodu naruszenia bezpieczeństwa w Uber, które spowodowało wyłączenie kilku systemów wewnętrznych jak informowaliśmy ostatnio.

Według firmy Flashpoint zajmującej się cyberbezpieczeństwem, tożsamość hakera stojącego za ostatnimi incydentami naruszeń została ujawniona na nielegalnym forum internetowym (rys. 2).

Rys. 2. Wpis na nielegalnym forum gdzie pierwszy raz pojawił się wyciek GTA 6, źródło.

Administrator tego forum twierdził, że “teapotuberhacker” to ta sama osoba, która rzekomo zhakowała Microsoft i ma na imię Arion.” – jak możemy przeczytać.

Oznacza to również, że członek forum GTA o nicku “teapotuberhacker” może być prawdopodobnie tą samą osobą, która jest również znana pod pseudonimami “White”, “Breachbase” i “WhiteDoxbin” uważaną za „pozornego przywódcę LAPSUS$”.

Oskarżony pozostaje w areszcie pod kontrolą brytyjskiej policji. Czekamy na oficjalne stanowisko prokuratury.

~tt

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

Odpowiedz