MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Google Sensorvault – wewnętrzna baza lokalizacji telefonów częściowo dostępna dla służb

15 kwietnia 2019, 15:39 | W biegu | komentarzy 8

Dla nikogo chyba dziwnym nie jest fakt, że Google zbiera informacje o lokalizacji telefonów (np. poprzez Google Maps). Może nieco bardziej zastanawiające jest to, że gigant przechowuje te dane w bazie Sensorvault, która częściowo może być (i jest) udostępniana różnym służbom.

New York Times pisze o tzw. „geofence warrants”. Czyli np. FBI analizuje zamach bombowy – prosi Google o informacje dotyczące lokalizacji (przeszłe ale też przyszłe) – wszystkich osób, które znajdują się w określonej odległości od danego zdarzenia. Jeśli po jakimś czasie listę uda się zawęzić do paru osób – Google przekazuje już względnie pełne dane właścicieli telefonów.

Z jednej strony technika ta ma zapewne niezłe wyniki jeśli chodzi o lokalizację przestępstw. Z drugiej strony – pamiętajmy, że to tylko jedno z wielu źródeł, które mogą pomóc namierzyć przestępcę. Z jeszcze innej strony – jak to się wszystko ma do naszej prywatności?

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Monter

  Yyyy… Jakiej prywatności…?

  Odpowiedz
 2. KN

  Cóż… dawno odebrałem wszelkie uprawnienia usługom i aplikacjom na swoim telefonie. Przesiadłem się się na konkurencyjną przeglądarkę, na szyfrowaną pocztę której dostawca szanuje prywatność klientów, a mapy firmy zza oceanu zmieniłem na rozwiązanie rodzimego, polskiego, niegdyś najbardziej popularnego w kraju dostawcy map i nawigacji. Produkty google są pod pewnymi względami wygodniejsze w użyciu, ale… Nigdy nie zgodził bym się na to, żeby w urzędzie pocztowym czytano moją prywatną korespondencję tylko po to, żeby do koperty wepchać mi bardziej dopasowaną reklamę.

  Odpowiedz
  • KNreply

   Nie wydaje mi się żeby odebranie uprawnień cokolwiek pomogło,
   nie wiem czy pamiętasz pierwsze odpalenie tw smartphone’a i postanowienia wstępne na które się zgadzałeś ;), a może wcale nie korzystasz z androida od Google’a?

   Odpowiedz
 3. Ania

  Odpowiadając na pytanie: Nijak i nie obchodzi mnie to. Rozwój cywilizacyjny ma i będzie miał wpływ na ograniczenie prywatności. Ludzie, którzy są uczciwi nie mają się czego obawiać, ale oszuści, przestępcy, terroryści… już tak.

  Odpowiedz
  • Bartek

   Gdyby ta technologia istniala dluzej to w 1939 tez bys stwierdzila,ze uczciwi ludzie nie maja sie czego bac, tylko oszusci terrorysci, geje, czarni i Zydzi?

   Odpowiedz
 4. Amadeusz Mozart

  czyli co? nie właczać gps bez powodu?

  jak to się ma do lokalizacji bts? ona też jest jakiś czas przechowywana?

  Odpowiedz
 5. Azg

  @Amadeusz Mozart lokalizację BTS przechowują operatorzy komórkowi więc tak czy inaczej jest dostępna dla służb (nie wiem czy googiel też sobie jej gdzieś nie odkłada na boczku), a co do lokalizacji to nie możemy też zapominać wifi, na podstawie okolicznych sieci wifi też jesteśmy w stanie dość dokładnie określić gdzie znajduje się dany telefon

  Odpowiedz
 6. Darek

  I z tego prostego powodu, nie mam smartfona. Zwykły telefon wystarczy do kontaktów. Dodatkowo mam włączony tylko w jednej lokalizacji, jak stacjonarny.

  Odpowiedz

Odpowiedz