[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

FLIF – nowy darmowy, bezstratny i wysokowydajny format graficzny

03 października 2015, 14:06 | W biegu | 1 komentarz

Zazwyczaj mamy do czynienia ze stratnymi formatami plików graficznych. W końcu na przykład w zwykłych zdjęciach drobne niezgodności (często niewidoczne gołym okiem) – nie mają znaczenia. Inaczej jest jednak np. w zdjęciach satelitarnych czy medycznych, gdzie minimalne różnice mogą mieć znaczenie kolosalne.

Od niedawna dostępny jest bezpłatny bezstratny format graficzny: FLIF. Co ciekawe, w swojej kategorii, pod względem osiąganej kompresji bije na głowę inne popularne formaty. Jak chwalą się twórcy FLIF-a:

26% smaller than brute-force crushed PNG files,
35% smaller than typical PNG files,
37% smaller than lossless JPEG 2000 compression,
15% smaller than lossless WebP,
22% smaller than lossless BPG.

Co więcej, format pozwala na progresywne dekodowanie (po ściągnięciu 10% pliku już widać bardzo dużo szczegółów – więcej niż u konkurencji). Zobaczcie np. dekodowanie w locie obrazka ściąganego z netu – w porównaniu z formatem PNG:

Z jednej strony sam FLIF jest bezstratny, ale umożliwia łatwe stworzenie wersji mniej dokładnej poprzez wskazany powyżej proces progresywnego dekodowania. Poniżej przykładowy obraz z pobraniem tylko 90 000 bajtów z prawie 300 000. Po lewej FLIF, po prawej jeden z konkurencyjnych formatów (BPG):

FLIF vs BPG

FLIF vs BPG

Na koniec twórcy FLIF-a dodają:

FLIF is Free Software. It is released under the GNU General Public License (GPL) version 3 or any later version.

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. mazdac

    ładny algorytm oparty o drzewa decyzyjne, pewnie dlatego tak dobrze interlancing działa – dobrze ułożone drzewo pozwala na odtworzenie głównych cech obrazu już przy niewielu danych.

    Odpowiedz

Odpowiedz