RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Fałszywy stream podszywający się pod Apple zgromadził ~30 tys. osób i okazał się kryptoscamem

20 października 2021, 10:04 | W biegu | komentarze 4

W serwisie YouTube miała miejsce fałszywa transmisja z rzekomego Apple Event, podczas którego miał zostać zaprezentowany najnowszy MacBook Pro. Wydarzenie oglądało prawie 30 tys. osób, co zostało osiągnięte dzięki przyciągającemu uwagę tytułowi, zawierającemu słowa: REDESIGNED MacBook Pro, NEW AIRPODS, PRO Mac mini. Sam kanał również miał sprawiać wrażenie bycia oficjalnym kontem firmy Apple.

W pewnym momencie pojawiła się „obietnica”, że jeśli widzowie wyślą bitcoiny, to otrzymają w zamian etherea. Obecnie równowartość jednego bitcoina to ~16 ethereów. Zarówno kanał, jak i film zostały już usunięte.

Fałszywe streamy wykorzystują popularne tematy i w ten sposób teoretycznie mogą stać się bardziej skuteczne w przeprowadzeniu oszustwa. Można tego jednak uniknąć. Mimo że transmisja miała szerokie zasięgi, wystarczyło bowiem zweryfikować kanał. Na YouTube oficjalne konta są zawsze wyraźnie oznaczone i mają dużą liczbę subskrybentów oraz aktywności.

Warto również subskrybować interesujące nas kanały, bo w ten sposób otrzymamy powiadomienie o nowej transmisji. Oczywiście nie można wykluczyć przejęcia oficjalnego konta i przeprowadzenia podobnego oszustwa z oficjalnych kanałów, ale czujność należy zachowywać cały czas.

–Michał Giza

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Matek

  Kolejny kryptoscam jest reklamowany na YT w reklamach podczas filmów. Tam z kolei jest motyw „Na Elona” i nowy projekt „TESLA X”. Najśmieszniejsze jest to, że całość reklamy jest prezentowana przez lektora z, a jakże, wschodnim akcentem ;)

  Odpowiedz
 2. zjeb

  radze sie doinformowac zamiast pisac glupoty
  „W pewnym momencie pojawiła się „obietnica”, że jeśli widzowie wyślą bitcoiny, to otrzymają w zamian etherea. Obecnie równowartość jednego bitcoina to ~16 ethereów. Zarówno kanał, jak i film zostały już usunięte.” jak juz angielskiego nie potraficie to nie piszcie artykolow o niczym prosze was ludzie wystarczy przeczytac tablice po prawo i wiadomo o co smiga ze to x2 giveaway a nie jakas jebana wymiana

  Odpowiedz
  • Michał

   To nie żadne giveaway, tylko oszustwo.

   Odpowiedz
 3. Michał

  Czyżby fani jabłuszka nie potrafili myśleć? Jak tępą owcą trzeba być, żeby uwierzyć, że Apple rozdaje jedne krypto w zamian za drugie? Dobrze, że nie ogłosili, że jak ktoś wyskoczy z okna to dostanie za darmo iTrumnę…

  Odpowiedz

Odpowiedz