MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Facebook planuje nagrywać audio z telefonów po zarejestrowaniu ukrytego sygnału – np. z reklamy TV

28 czerwca 2018, 13:23 | W biegu | komentarzy 8

Wniosek patentowy Facebooka, zdradza właśnie tego typu mechanizm. Sygnałem do startu nagrywania ma być dźwięk emitowany np. z telewizji, jednak poza progiem słyszalności przez człowieka:

The secret sound could be a very high-pitched voice, Facebook wrote, pitched just above the limit of human hearing.

Po co taka funkcja? Aby dać reklamodawcom możliwość stwierdzenia co potencjalny konsument robi w trakcie oglądania reklamy – czy pilnie ogląda, czy może poszedł do kuchni czy w inne ustronne miejsce. A może wszystko ma gdzieś i jeździ sobie na rowerze. Na to pytanie ma odpowiedzieć nagrany przez smartfona dźwięk:

By recording the secret message in hidden in the television ad, it allowers advertisers to know whether people sat through their creations – or walked away and did something else.

Poglądowy (niestety dość słabej jakości) diagram załączamy poniżej. Z naszego punktu widzenia chyba najciekawsze jest to, czym może być tajemniczy 'Receiver’ oznaczony numerem 162. Czy to osobna skrzynka dołączana do telewizora, a może coś wbudowanego w telewizor, a może sam smartfon?

nagrywanie

Pamiętajmy, że na razie jesteśmy na etapie wniosku patentowego, a wdrożenie nas jeszcze (być może) czeka. W każdym razie jeszcze kilka tego typu pomysłów i obudzimy się któregoś dnia w innym świecie – świecie Orwella.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. torero

  A czym – z „anty-Orwellowego” punktu widzenia – różni się powyższa idea od tak wychwalanych obecnie w necie asystentów głosowych, tych wszystkich Alex, itp.?

  Odpowiedź: niczym. Opakują tę inwigilację w jakiś marketingowy bełkot, opłacą kogo trzeba w portalach technologicznych i wszyscy będziemy się zachwycać.

  Odpowiedz
  • zero one

   Chyba jednak nie wszyscy. Mam wrażenie że Ty zachwycony nie będziesz i słusznie. ;-)

   Odpowiedz
 2. Ka

  Dwa lata temu widziałem framework dla androida do takiego ficzera…

  Odpowiedz
 3. John Sharkrat

  Będzie się puszczać szum wody telefonu jak będą leciały reklamy, tak samo jak robią szpiedzy kiedy rozmawiają.

  Odpowiedz
  • M.

   wytną programowo i jeszcze dostaniesz baty za utrudnianie

   Odpowiedz
 4. Alf/red/

  Ale to już działa. Z miesiąc temu był szum o aplikacji fanów któregoś klubu piłkarskiego, która podsłuchiwała (udowodniono, a nawet się przyznali) żeby wykrywać nielegalne transmisje meczy.
  Tak właściwie to czego ma patent dotyczyć? Podsłuchiwania, sygnału wyzwalania, czy wykorzystania zdobytych danych?

  A tak w ogóle na marginesie: to reklamodawcy nie wiedzą, co konsument robi w czasie reklam? Idzie zrobić herbatę, siku, albo zmienia kanał. Ciekawe jaki jest odsetek takich, którzy naprawdę pilnie oglądają.

  Odpowiedz
 5. G34

  Ja nap widzadz rekkamy to natychmiast
  Przelaczam dalej a jak dalej sa reklame do wlaczam ps4 i gram

  Odpowiedz
 6. zero one

  Wiele lat temu telewizor wylądował „w śmietniku”. Kiedy nie korzystam z telefonu to on i tak niczego nie nagrywa. Zresztą mam takiego starucha (telefon) że … :-D ani wajfaj ani niebieskiego zęba. Jestem niczym jaskiniowiec ;-E

  Odpowiedz

Odpowiedz