[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

EU niebawem chce „odpodatkować” hiperlinki. Zhackował telewizory w ramach protestu

14 czerwca 2018, 16:12 | W biegu | komentarze 3

Interesujący przykład haktywisty, który właśnie na wielu telewizorach wyświetlił komunikat nawołujący do przekonania swoich przedstawicieli w Europarlamencie do głosowania na „nie” za nową ustawą dotyczącą praw autorskich. Technicznie, do akcji zostały użyte przejęte set-top boksy, do których podłączone są telewizory:

uwaga

 

Problematyczne są dwa artykuły: 11 – zwany czasem jako „Link Tax” – czyli serwisy które pobierają/prezentują zajawki newsów (np. Wykop, Facebook) będą musiały płacić stosowne opłaty do właścicieli praw autorskich.

Pojawia się tutaj krytyka, że czasem sama treść hiperlinku stanowi „istotną treść”, zatem właśnie samo linkowanie może już prowadzić do złamania nowego prawa. Tutaj – być może szczęśliwie – interpretacja, co to znaczy „istotna część tekstu”,  której nie można od tak wykorzystać, ma należeć do krajów członkowskich. Polska jako jedna z ledwo 3 krajów wypowiedziała się o całym pomyśle sceptycznie:

nowy copyright i podejście do niego krajów EU

Artykuł 13 – nazywany pieszczotliwie „Censorship Machines” – ma nałożyć restrykcje na serwisy przetwarzające „duże ilości” danych. Dokładnie chodzi o sprawdzanie co uploadują użytkownicy i weryfikację tego contentu pod względem praw autorskich. Być może przez jakiś centralny europejski „uber sprawdzacz”… Jak widać powyżej – tym razem Polska mówi na pomysł „OK”.

Co ciekawe kraje członkowskie EU już wypowiedziały się pozytywnie o nowym prawie, więc brakuje jeszcze tylko jednego elementu – czyli ostatecznego głosowania w parlamencie EU (które ma się odbyć 20 czerwca).

PS
Jesteśmy za przestrzeganiem praw autorskich, ale wydaje się że brak bardzo ścisłych definicji w prawie może zaszkodzić wszystkim. Przykładowo – czy uważacie, że obecnie Wykop łamie prawa autorskie i trzeba to ukrócić?

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. John Sharkrat
  Odpowiedz
  • gosc

   Nie wiem, czy hymn mial przypomniec o wielkosci Rosji czy komuny
   (bo mam watpliwosci czy to byla wladza zwiazku, czytajac ilu ludzi ucierpialo takze takze w tej bratobujczej przy wladzy)
   „Duma panstwowa” , wydaje mi sie ze przejela wladze i czesc ustaw jest pozytywnych dla obywateli (np. zakaz palenia). Ale tez odbiera ludziom troche wolnosci. Nawet w wiezieniach torturuje sie ludzi dla nauczenia ludzi pokory i szacunku dla wladzy i ma to pozytywne opinie na youtube, mimo negatywnego tytulu jaka to Rosja jest zla.
   ( pisze tu o pewnym filmiku na youtube o wiezieniu w Rosji )
   I nawet taka ustawa o walce z propaganda bylaby dobra gdyby nie dawalaby az tylu praw do grzebania w zycie prywatne zwyklym ludziom
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-zaostrza-cenzure-internetu-4097174.html
   Kij ma 2 konce, jesli serio chcieli by posiadac klucze szyfrujace do wszystkiego, to sami tez mogli by byc podsluchiwani, ale napewno nie przez zwyklych obywateli Rosji.

   Odpowiedz
 2. „set-top boksy”

  No proszę – przystawki.

  Odpowiedz

Odpowiedz