Zamów książkę sekuraka o bezpieczeństwo aplikacji www!

Elon Musk uruchamia Starlink na Ukrainie. Są jednak potencjalne zagrożenia, o których warto pamiętać.

27 lutego 2022, 20:51 | W biegu | komentarzy 5

Elon Musk błyskawicznie (i słusznie) odpowiada na problemy z dostępem do Internetu na Ukrainie:

Sprawa chociaż nie jest tania, to może dawać rewelacyjne prędkości (w polskim teście: 250Mbit downlink / 25Mbit uplink).

Powiecie, że do działania Starlinka potrzebne są też stacje naziemne, ale tutaj jest bardzo dobrze (jeśli chodzi o Ukrainę). Stacje naziemne to żółte punkty, a sytuację możecie prześledzić na stronie: https://starlink.sx/:

Z jednej strony – super, z drugiej warto pamiętać o pewnych potencjalnych zagrożeniach tego typu technologii:

John Scott-Railton wskazuje w tym wątku kilka potencjalnych problemów. Od namierzania telefonów satelitarnych przez Rosję, aż po uderzenia na miejsca gdzie znajdują się terminale satelitarne (dające dostęp do Internetu):

if Putin controls the air above #Ukraine, users’ uplink transmissions become beacons… for airstrikes. In Syria, ISIS reportedly came up w/ various tactics to avoid being killed by strikes against their satellite internet terminals. E.g. Distancing dishes from their installations, covertly taking a connection from civilian internet cafes’ VSATs, etc. Deadly cat & mouse.

Komentatorzy wskazują, że telefony satelitarne to nie to samo co Starlink, a poza tym technologia starlinkowa powinna być trudna do namierzenia:

Tak czy siak, zanim wykorzystamy nową (przydatną) technologię – szczególnie w warunkach wojennych – warto zrobić sensowną analizę ryzyka.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. nusch

  Z ciekawostek, jedyna stacja naziemna Starlinka w PL(jedna z 3 który zapewniaja Ukrainie dostęp) mieści się w Woli Krobowskiej. W tym samym mieście przypadkiem jest też Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej (mil.pl) . Pytanie na ile ta jednostka będzie odporna na ruskie wpływy ukierunkowane aby przypadkiem stacje popsuć. Średnia PESELów w jednostce założonej w 1957 na pewno tu nie służy na korzyść

  Odpowiedz
  • rrr

   za dużo danych, proponuje usunac ten post

   Odpowiedz
 2. Cytat „In Syria (…) Deadly cat & mouse” jest niewidoczny w ciemnym trybie i muszę go zaznaczać. Coś źle działa ciemny motyw.

  Odpowiedz
 3. Raptor
  Odpowiedz
  • asdsad

   Na serio nie było w okolicy nic tańszego?

   Odpowiedz

Odpowiedz