nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Do siedmiu lat więzienia za wejście na zakazany kanał Telegram – witamy na Białorusi!

15 października 2021, 10:26 | W biegu | komentarze 4

Białorusi, jako krajowi autorytarnemu, z pewnością nie są na rękę narzędzia umożliwiające wolność wypowiedzi i swobodny przepływ informacji. Jednym z takich narzędzi jest Telegram, czyli darmowy komunikator internetowy. To właśnie za jego pomocą przeciwnicy reżimu mogą wyrażać swoje poglądy czy informować świat o nadużyciach, jakich dopuszcza się władza.

Rząd Białorusi stara się jednak zwalczać wszelkie objawy tego internetowego „ekstremizmu”, czego świetnym przykładem może być chociażby kontrowersyjne aresztowanie Ramana Pratasiewicza, który był redaktorem naczelnym kanału telegramowego Nexta. W ramach walki z prezentowaniem „nieodpowiednich” treści opublikowano listę zakazanych telegramowych kanałów:

https://t.me/gubopRB/2268

Jak twierdzi Zarząd ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (GUBOPiK) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Białorusi, nawet czytanie informacji zamieszczonych na wyżej wymienionych kanałach stanowi naruszenie artykułu 361-1 Kodeksu karnego Białorusi, za co grozi do siedmiu lat pozbawienia wolności. W praktyce oznacza to, że obywatele białoruscy, regularnie przeglądający treści z listy zakazanych kanałów bez odpowiednich środków anonimizujących, będą musieli liczyć się z wizytą organów ścigania i udowodnić swoją niewinność wobec zarzutu przynależności do grup ekstremistycznych.

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Marek

  TLS nie wystarcza? Wiem że domena leci otwartym tekstem, ale adresy podstron są już chyba szyfrowane? 🤔

  Odpowiedz
  • John

   na podstawie tłumaczenia stopki
   https://ibb.co/KsSZnsN
   mam wrażenie że to co jest ścigane (tj. repost, subskrybcja) wymaga konta na telegramie, do czego jest wymagany numer telefonu (mamy już jakiś punkt zaczepienia do namierzenia), a konta używa się też w wielu innych miejscach co może dawać podstawy do namierzenia takiego „ekstremisty”
   Karane jest także przechowywanie tj. jak cie złapią z takimi danymi to raczej nie przejdzie „to nie moja ręka”

   Odpowiedz
 2. Javek

  Wutam w świecie Orvela.

  Odpowiedz
 3. Zypoliusz

  A w Polsce to nie jest? Co się działo z człowiekiem, który w necie opublikował, właściwie zebrał w całość, wpadki prymitywnego Komororuskiego? A co jest, jak w „super mediach” społecznościowych zaczynasz używać słów typu- „szczepionka, covid, itd? Czasem Matrix był bardziej rzeczywistością niż obecne czasy. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Odpowiedz