[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Chińskie kamery CCTV zostaną wycofane ze Szkocji

26 listopada 2022, 10:01 | W biegu | komentarze 2
TL;DR – Pojawiają się pierwsze represje na chińskich dostawcach technologii po tym, jak USA wpisało ich na czarną listę podmiotów niebezpiecznych dla funkcjonowania państwa. Szkocja wycofuje sprzęt Hikvision oraz Dahua, motywując decyzję faktem, że Chiny uciskają mniejszości etniczne.

Jak podaje dziennik The Times, Szkocja wycofuje urządzenia chińskiego producenta kamer CCTV – firmę HikVision – po tym, jak USA umieściło ją na czarnej liście, uznając za złowrogą i niebezpieczną dla bezpieczeństwa narodowego. Szkoccy urzędnicy i obrońcy praw twierdzą, że firma zapewnia infrastrukturę technologiczną do uciskania muzułmańskich Ujgurów w Chinach.

Rząd Szkocji ogłosił, że jest w posiadaniu wielu starszych modeli urządzeń CCTV wyprodukowanych przez Hikvision, które będą konsekwentnie wycofywane w ramach trwającego od lipca 2021 r. programu poprawy bezpieczeństwa. Prywatne firmy również pozbywają się technologii od Hikvision. Jeden z największych dostawców sprzętu alarmowego i CCTV – Connelly Security Systems – wydało oświadczenie, w którym czytamy: “Ten autokratyczny chiński rząd dopuszcza się odrażającego zachowania nie tylko wobec grup mniejszościowych, ale także wobec własnych, rdzennych mieszkańców!”. Dyrektor naczelny firmy, Paul Connelly, dodał: “Stawia to firmę na słabszej pozycji na rynku CCTV, ale to było jedyne właściwe postępowanie. Produkty Hikvision wydają się niesamowite, ale mają złowrogą stronę.

Uważa się, że tysiące instytucji publicznych w Wielkiej Brytanii zainstalowało kamery Hikvision na budynkach, monitorując uczniów, pracowników rządowych i członków społeczeństwa. Wiele urządzeń ma zaawansowane funkcje nadzoru, w tym wykrywanie twarzy, płci i zachowania, co budzi niepokój wśród obrońców prywatności.

Hikvision jest głównym dostawcą dla agencji policyjnych w Xinjiangu, gdzie według szacunków zatrzymano ponad milion Ujgurów. Chiny zaprzeczają nadużyciom i twierdzą, że ich obozy zapewniają szkolenie zawodowe i pomagają w walce z ekstremizmem.

Żądanie komisji spraw zagranicznych Izby Gmin, aby rząd zakazał Hikvision i Dahua, kolejnej chińskiej państwowej firmy technologicznej, zostało odrzucone przez rząd Borisa Johnsona. Aktualny premier, Rishi Sunak, zobowiązał się do zamknięcia Instytutów Konfucjusza, które są partnerami uniwersyteckimi w celu promowania języka i kultury chińskiej. Instytuty, które są również w Polsce, zostały oskarżone o szpiegostwo na studentach. Jednak to Szkocja ma największą koncentrację Instytutów Konfucjusza na świecie.

The Times poprosiło o ustosunkowanie się chińskiego potentata, uzyskując odpowiedź: „Hikvision zobowiązuje się do przestrzegania prawa do prywatności oraz ochrony ludzi i mienia”.

Dane uzyskane przez działaczy na rzecz wolności obywatelskich w Big Brother Watch sugerują, że ponad połowa szkół średnich w Anglii używa kamer Hikvision lub Dahua. Jedna ze szkół w East Riding of Yorkshire jako respondent ankiety wskazała, że jej kamery Hikvision są w stanie rozpoznawać twarze, śledzić osoby, wyszukiwać kolor odzieży oraz wykrywać kolor i długość włosów. Dodali, że jednostki CCTV mogą również identyfikować występujące bójki.

Zarówno rządy, jak i firmy prywatne zarzekają się, że nie są umotywowane politycznie, a jedynie bezpieczeństwem swoich obywateli i pracowników. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło: https://www.thetimes.co.uk/article/dangerous-chinese-cctv-cameras-to-be-phased-out-in-scotland-ntnh29m96

~tt

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Krystyna z gazowni

  Co takiego jest w Szkocji, że ma ona największą koncentrację Instytutów Konfucjusza na świecie??? Szczerze, spodziewałabym się innych państw w tej sytyacji…

  Odpowiedz
  • Pan Nikt

   Morskie ramię atomowej triady, krótko mówiąc baza okrętów podwodnych.

   Odpowiedz

Odpowiedz