[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Bug w Androidzie: użytkownik nie mógł zadzwonić na amerykański numer alarmowy 911 (miał zainstalowane Teamsy)

09 grudnia 2021, 22:05 | W biegu | komentarze 2
Tagi: ,

Jeden z użytkowników Pixela 3 (Android 11) alarmuje:

Musiałem wezwać karetkę po babcię w piątek, ponieważ wyglądało że dostała wylew (…) zadzwoniłem pod numer 911, wpisując numer jak w normalnej rozmowie. Mój telefon zaciął się po jednym dzwonku i nie byłem w stanie zrobić nic poza klikaniem w appki (połączenie na numer alarmowy cały czas wisiało w tle). To wszystko w czasie, gdy telefon poinformował mnie, że wysłał moją lokalizację do służb ratunkowych.

I had to call an ambulance for the grandmother on Friday as she appeared to be having a stroke. I got off a phone call with my mom, and proceeded to dial 911 just by typing and calling on my pixel. My phone got stuck immediately after one ring and I was unable to do anything other than click through apps with an emergency phone call running in the background. This is all while the phone informed me that it had sent my location to emergency services.

Google przeanalizował sprawę i potwierdził istnienie buga:

TLDR: podatność występuje w przypadku kiedy ma się zainstalowane Teamsy na telefonie i nie jest się do nich zalogowanym. Problem wynika z nieprzewidzianej interakcji pomiędzy Teamsami i Androidem. Wierzymy, że bug dotyczy małej liczby urządzeń.

Based on our investigation we have been able to reproduce the issue under a limited set of circumstances. We believe the issue is only present on a small number of devices with the Microsoft Teams app installed when the user is not logged in, and we are currently only aware of one user report related to the occurrence of this bug. We determined that the issue was being caused by unintended interaction between the Microsoft Teams app and the underlying Android operating system.

Jeśli ktoś natknie się na taki problem, Google w ramach workaround poleca zrobić deinstalację/instalację appki Teamsów (a niedługo pojawią się osobne poprawki od Microsoftu i od samego Google).

PS
To nie pierwszy tego typu przypadek, swego czasu pojawiły się doniesienia, że wybranie numeru 911 mogło powodować reboot całego telefonu (OnePlus 5).

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. itek
    Odpowiedz
  2. wk

    A jak to jest, czym dokładnie różni się działanie nr alarmowego? To, że można na niego dzwonić bez karty SIM itd? Jak to działa technicznie? Widziałem ostatnio artykuł, z którego wynikało, że np nie da się namierzyć lokalizacji dzwoniącego na nr alarmowy, jeśli nie ma aktywnej karty SIM i załapałem, że w sumie nie wiem jak to wszystko jest zrobione. Opiszcie to kiedyś, proszę. Ewentualnie, będę „dźwięczny” za linki do materiałów na ten temat. Jeśli bełkoczę, sorki, tzw „piłeś nie pisz” – ale dzisiaj miałem bardzo ciężki dzień po ciężkim tygodniu i impreza firmowa z samymi radosnymi ludźmi dobiła mi ostatni gwóźdź ;)

    Odpowiedz

Odpowiedz