-20% z kodem swieta-2021 -> Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych (idealna również dla początkujących).

Atak ransomware’owy na systemy IT regionu Lacjum we Włoszech. Nieczynny portal umożliwiający rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19

04 sierpnia 2021, 11:27 | W biegu | komentarzy 12

Jak możemy dowiedzieć się za sprawą oświadczenia zamieszczonego na Facebooku przez prezydenta Lacjum Nicolę Zingarettiego, systemy informatyczne włoskiego regionu padły ofiarą cyberataku, a konkretniej – ransomware’a:

W wyniku incydentu wyłączony został między innymi portal umożliwiający mieszkańcom regionu rejestrację na szczepienie przeciwko COVID-19:

„[…] W ciągu najbliższych kilku dni rezerwacje na szczepienia będą zawieszone. W tej chwili system jest wyłączony, aby umożliwić wewnętrzną weryfikację i zapobiec rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania”.

Jak wynika z oświadczenia, żadne istotne informacje, takie jak np. dane zdrowotne mieszkańców regionu, nie zostały wykradzione w wyniku incydentu:

„LazioCrea informuje nas, że dane zdrowotne są bezpieczne, podobnie jak dane finansowe i budżetowe. Przenosimy kluczowe usługi do chmur zewnętrznych, aby jak najszybciej działały”.

Za atakiem na systemy informatyczne regionu Lacjum stoi prawdopodobnie grupa ransomware’owa LockBit:

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. niedziabnięty

  „wyłączony został między innymi portal umożliwiający mieszkańcom regionu rejestrację na szczepienie przeciwko COVID-19”.

  Przynajmniej tyle dobrego.

  Odpowiedz
  • asdsad

   Portal dla foliarzy – inne piętro.

   Odpowiedz
   • lol

    nie obrażaj – każdy powinien mieć prawo do wyrażenia swojego zdania

    Odpowiedz
    • asdsad

     To kogo jeszcze dopuszczasz do głosu? Przeciwników ograniczeń prędkości („szybko, ale bezpiecznie”) albo przeciwników kontroli trzeźwości („po 3 piwach dalej jestem trzeźwy”)?
     Dopuszczanie każdego do głosu jest niebezpieczne dla społeczeństwa. Podejrzewam, że informatycy są jedną z mocniej zaszczepionych grup zawodowych. Bo są racjonalni. Mało który wierzy w krasnoludki, kościół, horoskopy, przesądy i teorie spiskowe, tylko ufają nauce. A „niedziabnięty”, to zwyczajny trol. Tylko dziwne, że tu się uzewnętrznia. Na Onecie miałby podatniejszy grunt – tam więcej takich, co zasiejesz niepewność i są gotowi uwierzyć w każdą bajkę.

     Odpowiedz
     • Daniel

      To tylko tobie się wydaje ze twoja wypowiedz jest taka rozsądna :) Wątpliwości masz jak my wszyscy :P a życie nie jest „sensowne” czy „racjonalne” dlatego ludzki umysł tak walczy z „rzeczywistością” :) Poza tym jeżeli jest to faktycznie jakaś manipulacja to takich ataków będzie więcej. Bo jaką alternatywę mają aktywiści przeciw medialnym molochom państw.

     • Pawel

      I cyk 60 groszy za wpis wpadło. Bait 1/10

     • asdsad

      @Pawel
      „Niedziabnięty” pewnie z 90 dostał.
      A tam, nic nie dostał! Dostał kiedyś jakiś Rusek, a potem podatni na takie bzdury sami podłapali.

     • Nie_zakeczupowany

      ” Podejrzewam, że informatycy są jedną z mocniej zaszczepionych grup zawodowych…” masz chyba na myśli beta – testerów oblatywaczy xD
      Powiedz mi kto racjonalnie myślący testuje na sobie coś co jest w fazie testów i nie wiadomo jaki ma wpływ. Nawet EULA nakłada większą odpowiedzialność na producenta niż to „coś”. Pamiętasz jakie były przygody na początku z win 10? To też był produkt w fazie testów na użytkownikach.
      Pozdro dla niedziabnięty !

     • asdsad

      @Sekurak, skrypt antyspamowy nie puścił mojej odpowiedzi dla „Nie_zakeczupowanego”…
      Ja wiem, że serwis o bezpieczeństwie IT, to może nie najlepsze miejsce na bezpieczeństwo zdrowotne, ale myślę, że nie jest dobrze zostawiać takie wypowiedzi jak „Nie_zakeczupowanego” bez żadnego komentarza. W swojej wypowiedzi napisałem jak wygląda porównanie liczby zgonów po szczepionce kontra liczba zgonów od wirusa. I wypowiedź nie przeszła…

  • Zbigniew Halat

   Przez foliarzy będziemy mieli niedługo znowu przepełnione szpitale i kolejny lockdown. A potem będą płakać na swoich grupach, że kolejne tysiące zmarły przez zaniedbania państwa. I będą mieli rację. Bo państwo powinno bardziej stanowczo walczyć z kłamliwymi informacjami i antyszczepami.

   Odpowiedz
   • Dlatatek

    co zrobić…

    Odpowiedz
  • zero one

   Mój sprzed kilku dni również „nie przeszedł”.

   Odpowiedz

Odpowiedz