MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Android: można przejąć telefon przez oglądnięcie zwykłego pliku png! Łatajcie!

06 lutego 2019, 16:53 | W biegu | komentarzy 18
Tagi: , ,

No dobra, nie taki zwykły ;) musi mieć w środku stosownego exploita. W każdym razie w lutowej paczce aktualizacji dla Androida, Google wskazał m.in. paczkę (a dokładniej trzy) podatności w subsystemie Framework, oznaczone jako Critical RCE (zdalne wykonanie kodu):

The most severe vulnerability in this section could enable a remote attacker using a specially crafted PNG file to execute arbitrary code within the context of a privileged process.

Android…

Jedna z tych podatności występowała w wersji 9 Androida, inna w całej serii wersji: 7.0, 7.1.1, 7.1.2, 8.0, 8.1, 9. Mowa jest też o plikach .jpeg, ale łatwość wykorzystania, ew. dodatkowe warunki zostawiamy mądrzejszym niż my głowom…

Zauważmy że sam Google pisze o wykonaniu kodu w kontekście uprzywilejowanego procesu (czyli mamy tu od razu pewien rodzaj eskalacji uprawnień) i pisze wprost że to zdalny atakujący może podstawić po prostu plik PNG…

Jakby komuś było mało to jest też kilka podatności klasy Critical/RCE w corze Androida, czyli SYSTEM:

The most severe vulnerability in this section could enable a remote attacker using a specially crafted transmission to execute arbitrary code within the context of a privileged process.

Miłego łatania (jeśli macie patche).

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Piotr

  Jak żyć, skoro producent robi zlewkę i nie aktualizuje ?

  Odpowiedz
  • BuM

   Oneplus co miesiąc masz aktualizację lub sobie sam możesz zrobić bulid lub wgrać LineageOS nie tracąc gwarancji

   Odpowiedz
  • Wujek Pawel

   Nie kupowac g*wno telefonow (Samsung).
   W Sony, Pixelach, Nokii, Essentialu aktualizacje masz co miesiac bez laski przez dwa lata od premiery. W Pixelach chyba trzy lata.

   Odpowiedz
 2. Grzegorz

  jak można to załatać ?

  Odpowiedz
  • Holian

   Załatasz „za rok”, jeśli producent telefonu łaskawie wypuści poprawkę :P

   Odpowiedz
   • Grzegorz

    No to zajebiście – nagle android jest jednym z najbardziej dziurawych systemow na telefony – fajna antyreklama …

    Odpowiedz
    • Wujek Pawel

     Nie, Android/Google wypuszcza latki co miesiac, a co mniej wiecej rok wypuszcza kolejna wersje systemu. To producent twojego telefonu robi cie w ch*ja. Kup Sony, Nokie, Pixela to bedziesz mial latki co miesiac.

     Odpowiedz
 3. Korsarz

  Ciekawe czy Lineage OS zapatchują?

  Odpowiedz
 4. skcid

  gdzie można pobrać exploita?

  Odpowiedz
 5. Marcin

  Który z producentów udostępnia najszybciej poprawki bezpieczeństwa od momentu opublikowania konkretnych podatności w Android Security Bulletin?

  Odpowiedz
  • Erm

   Hm, Google? Poza Pixelami sytuacja dystrybucji Androida to dramat.

   Odpowiedz
  • Lukasz

   nokia – wypuszczaja co miesiac. W styczniu security update z grudnia, w lutym ze stycznia itp… miesiac od publikacji googlowych patchy i robia to sukcesywnie co miesiac dla wszystkich swoich telefonow

   Odpowiedz
 6. Janusz

  Piszcie exploita, ale nie zmęczcie się obchodzeniem randomizacji adresów pamięci i zabezpieczeniem obszarów pamięci przed wykonaniem kodu :)

  Takich krytycznych błędów co miesiąc wychodzi co najmniej kilka, natomiast publicznych exploitów często jest brak, więc dopóki nie interesuje się Wami FBI, możecie spać spokojnie.

  Odpowiedz
 7. SuperTux

  A da się to wykorzystać do roota? Bo bym nie pogardził łatwym rootem przy pomocy obejrzenia pliku PNG (a potem bym oczywiście załatał).

  Odpowiedz
  • to jest do dyskusji – zauważ że sam Google napisał że RCE jest w kontekście 'privileged proces’. Może to root, a może coś pomiędzy rootem, a kontem o zupełnie niskich uprawnieniach. Niech się mądrzejsi wypowiedzą…

   Odpowiedz
 8. Yatta

  AV-ki są wstanie to jakoś ogarnąc/ ochronić?

  Odpowiedz
 9. Roy

  Co to za baza cve?

  Odpowiedz
 10. Czy plik png w artykule ma tego exploita?

  Odpowiedz

Odpowiedz