Amazon: damy Ci $10 oraz… mały spywarek do przeglądarki.

16 lipca 2019, 21:35 | W biegu | komentarzy 5
: zin o bezpieczeństwie - pobierz w pdf/epub/mobi.

Dość agresywna akcja Amazonu kierowana do amerykańskich klientów. Mogą oni otrzymać $10 kredytu na zakupy jeśli… zgodzą się zainstalować specjalny dodatek do przeglądarki.

Opis działania tego sypware-u (tzn. pluginu) może mrozić krew żyłach:

For example, we collect and process the URL, page metadata, and limited page content of the website you are visiting to find a comparable Amazon product or service for you, along with general information about your browser and OS.

Dostęp do URL-i, metadanych, części zawartości odwiedzanych stron, a także informacje o Twojej przeglądarce i systemie operacyjnym. Po co Amazonowi te dane? Np. do obserwowania konkurencji i odpowiedniego reagowania:

 It fetches Amazon’s price for products that users see on Walmart.com, Target.com and elsewhere.

Udanych zakupów :-)

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Czym to się różni od oprogramowania śledzącego aktywność użytkowników, obecnego na praktycznie każdej współczesnej stronie — z Sekurakiem włącznie? No może oprócz tego, że w Amazonowym dodatku dostaje się kasę i zawiera się *jawnie* umowę, podczas gdy w większości sytuacji jest to za friko i w najlepszym przypadku jest to zaszyte gdzieś pod „nota prawna” (albo wcale)?

  Odpowiedz
  • Tym że np. trudno mając takiego sekuraka śledzić *zawartość* innych stron które odwiedzasz.

   Odpowiedz
   • Przecież Google ma swoje skrypty także na innych stronach — praktycznie wszędzie. Zatem wie, gdzie ktoś bywa, jeśli nie blokuje zapytań :D. A to tylko jedna z wielu firm z takim modelem biznesowym.

    Odpowiedz
 2. Marek

  Ciekawe, czy dałoby się to wykorzystać do osiągnięcia lepszych cen na produkty wchodząc np. na strony fejkowych sklepów? :D

  Odpowiedz
 3. zero one

  Jacy uczciwi w tym Amazonie. Przynajmniej płacą za zaglądanie „pod sukienkę”. Niektórzy to by się chyba nie wypłacili. ;-D

  Odpowiedz

Odpowiedz