[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Znalazł sposób na obniżenie rachunku za ogrzewanie domu. Sprytnie zainstalował koparkę kryptowalut

24 lutego 2021, 11:48 | W biegu | komentarzy 17

Ciekawostka. Całość bazuje na użyciu koparki kryptowalut do ogrzewania domu. I nie są to warunki taniego prądu – np. na dalekiej Syberii w pobliżu elektrowni wodnej.

Opisujący temat blogger posiada dość specyficzną konfigurację – mieszka w Austrii i posiada ekologiczny dom ogrzewany pompą ciepła. Kopie ETH, a wykorzystuje do tego cztery dość stare karty Radeon R9 390 (miał je akurat pod ręką).

W pewnym momencie zarabiał na tym ~14 PLN dziennie (to już po odliczeniu kosztów prądu) – choć mocno to zależy od aktualnego kursu (w tym przypadku ETH).

Temperatura koparki to około 80C a pomysł na wykorzystanie tej temperatury był prosty – zaszycie całości w obudowę serwerową i umieszczenie w formie nagrzewnicy powietrza z zewnątrz, które trafia do pompy ciepła.

A więc wizyta w pobliskim markecie budowlanym:

wizyta w pobliskim markecie „komputerowym”:

Oraz instalacja:

Na koniec policzenie zmniejszenia kosztów:

Autor projektu podsumowuje to tak:

 • koparka jest sama z siebie opłacalna przy cenie ETH > 900 USD (obecnie to ~1300 USD)
 • koparka zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła – o około 50% – generując dodatkowe zyski
 • dodatkowo w słoneczne dni koparka oraz pompa ciepła działa w całości na energii elektrycznej generowanej przez panele słoneczne (zainstalowane panele mają moc ~5000W)

Z naszej strony jest jednak jedno pytanie – czy całości domu nie można by ogrzać zupełnie inaczej, mając jeszcze niższe koszty niż po optymalizacjach autora? Jak myślicie? (pomysł z paleniem w piecu gumiakami zupełnie odpada :P)

Jeszcze z innej strony, cena prądu w Austrii jest ~30-40% wyższa niż w Polsce.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Tomek

  A co ma do tego cena prądu w Austrii w stosunku do Polski? Wyższa 30-40% świetnie brzmi, ale nie oznacza, że „biedak” ze swoimi zarobkami w porównaniu do Polaka aż tak przepłaca.

  Odpowiedz
  • Ale dla kopania nie ma specjalnie znaczenia ile Ty zarabiasz (prąd to prąd ;), podobnie sprzedajesz kryptowalutę po „cenie bezwzględnej”

   Odpowiedz
 2. pawel

  Co latem ? Bypass, latem będzie konieczność chłodzenia. W takim układzie raczej mizerny efekt oszczędności

  Odpowiedz
  • paweł

   warto dodać dodać do wlotu powietrza rurę wkopaną w ziemię…. Latem dochłodzi, a zimą w sumie też lepiej dogrzeje ziemia troszkę.

   Odpowiedz
   • Marek

    Tak zwany GWC

    Odpowiedz
 3. Łukasz

  Ma gość głowę na karku i trochę wolnego czasu. Fajny artykuł, dzięki sekurak;)

  Odpowiedz
 4. incomplete

  no można użyć pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem, ale na to albo trzeba mieć miejsce, albo, w przypadku wiercenia „szpilek”, odpowiednie pozwolenia, a diabli wiedzą jak to wygląda w Austrii

  Odpowiedz
 5. hail

  malinkę (3-kę) da się zasilić rowerem. nie przeliczałem ile tysięcy (albo setek tysięcy) chomików w kołowrotkach podłączonych do malutkich silniczków stanowiłoby ekwiwalent ale w takim rozwiązaniu może dałoby się wykorzystać jeszcze biomasę ;)

  ostatecznie zadanie sprowadza się do 2ch kwestii:
  1. pomysł co można wykorzystać do uzyskania energii
  2. szczegółowe dodanie zmiennych do rachunku zysków i strat ;)

  Odpowiedz
 6. Wojtek

  Mój znajomy buduje hotele pracownicze. Ma zupełnie inną instalację. Zasysa zimne powietrze i przechodzi ono przez koparki. Następnie to ogrzane, suche powietrze idzie do łazienek (tam są łazienki „grupowe” czy tak jak w akademikach). To nagrzewa łazienki i „wyciąga” parę i wilgoć. Następnie to podgrzane i wilgotne powietrze idzie do wymiennika, który uwielbia przegrzane i wilgotne powietrze bo więcej energii może odzyskać.

  Odpowiedz
 7. Wait what?

  Albo czegos nie rozumiem albo ten pomysl jest calkiem bez sensu… Skoro koparka stoi w domu i generuje cieplo uwalniajac je bezposrednio do pomieszczen wewnatrz domu to po co sprzezac ja z pompa ciepla?

  Odpowiedz
  • asdsad

   Żeby lepiej je dystrybuować. Albo np. grzać wodę kranową.
   Tyle, że gość ogrzewa chatę nadmuchem ciepłego powietrza. A to trochę lipa. Nieustanny szum.

   Odpowiedz
 8. Tówj ncik

  Jako ciekawostkę dodam, że prosument w Polsce może czerpać energię elektryczną z sieci nie płacąc opłaty dystrybucyjnej, czyli 50% taniej.

  Odpowiedz
  • ____

   Czy mógłbyś rozwinąc?

   Odpowiedz
 9. Karol

  Z tego, co ja zrozumiałem, to nie ogrzewa nadmuchem ciepłego powietrza, tylko raczej ma pompę ciepła powietrzną.

  Odpowiedz
 10. Roland

  Ja grzeje dom komputerami, trzy koparki na 1080, w domu regularne 25 stopni, kaloryfery tylko w łazience bo tam kompa na razie nie mam gdzie postawić, z tego nalezy dodać, że na dwóch z nich normalnie pracuje

  Odpowiedz
 11. Glass

  Na warunki polskie to jedyne co można by zrobić, to koparkę uruchomić na chłodzeniu wodnym i za pomocą wymiennika ciepła dogrzewać wodę z powrotu instalacji CO przed piecem

  Odpowiedz
 12. bartek

  Male sprostowanie. On tak na prawde ma rekuperacje (wentylacje mechaniczna) i pompe ciepła. Podgrzewa powietrze ktore rekuperator rozdmuchuje po domu, przez to w domu jest po prostu cieplej I dzieki temu pompa ciepla ma do wykonania mniej pracy i zużywa mniej energii.

  Odpowiedz

Odpowiedz