Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Zdalne wykonanie kodu w Burp Suite, czyli jak zhakować hakera

09 września 2021, 10:28 | W biegu | komentarze 3

Burp Suite to popularne narzędzie pozwalające na przeprowadzanie testów bezpieczeństwa aplikacji internetowych. Więcej na temat tego oprogramowania pisaliśmy w artykule z 2014 roku. Tymczasem badacze bezpieczeństwa z Noah Lab odkryli podatność, która pozwala na zdalne wykonanie kodu na urządzeniu użytkownika Burp Suite:

Luka dotyczy wykorzystywania przez oprogramowanie bezokienkowej wersji przeglądarki Chromium – Headless Chromium. W przypadku Burpa jest ona używana np. do renderowania i wyświetlania zawartości stron internetowych w zakładce “Render”.

Główny problem Burp Suite stanowi wykorzystywanie przestarzałej wersji Chromium – 64.0.3282.24:

Wystarczy znaleźć podatność dotyczącą wyżej wymienionej wersji Chromium, którą będzie można uzbroić. Badacze z Noah Lab wybrali i uzbroili lukę #880207 z bugs.chromium.org:

Warto dodać, że Burp Suite uruchamia Headless Chromium z parametrem no-sandbox, co znacząco ułatwia wykorzystanie tej podatności (bo nie jest wymagana inna luka, pozwalająca na ucieczkę z sandboxa):

Teraz wystarczy, że osoba korzystająca z Burp Suite użyje funkcji “Render” na stronie podstawionej przez atakującego:

Istnieje również możliwość wykorzystania tej podatności bez interakcji ze strony użytkownika – dzięki funkcji “Live audit from proxy”:

Oto, jak wygląda atak z perspektywy użytkownika Burp Suite:

Jaki wniosek płynie z przypadku opisanego w artykule? Ano taki, że nawet jeśli regularnie aktualizujemy oprogramowanie, z którego korzystamy (w tej sytuacji – Burp Suite), to i tak możemy być narażeni na stare i dobrze znane podatności bezpieczeństwa – związane chociażby z przestarzałą wersją przeglądarki…

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Damazy

  Ale lipa…

  Odpowiedz
 2. Tak

  „[…] nawet jeśli regularnie aktualizujemy oprogramowanie, z którego korzystamy (w tej sytuacji – Burp Suite), to i tak możemy być narażeni na stare i dobrze znane podatności bezpieczeństwa – związane chociażby z przestarzałą wersją przeglądarki…”

  well, yes.. but actually no (a przynajmniej nie w tym przypadku). na screenach widać wersję 2.0beta z 2018 roku. Aktualna wersja to 2021.8.2 z Chromium 92.0.4515.159..

  Odpowiedz
  • JanekDzbanek

   Dokladnie, WTF w ogole?!

   Odpowiedz

Odpowiedz