[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Zdalne wykonanie kodu na Thunderbird, Firefox, OpenOffice i całej masie innego oprogramowania…

15 lutego 2016, 16:58 | W biegu | komentarze 3

Znaleziono interesujące podatności w popularnej bibliotece służącej do obsługi fontów: libgraphite. Jej nazwa niewiele może mówi, ale biblioteka jest domyślnie używana w takim oprogramowaniu jak: Firefox, Thunderbird, OpenOffice czy LibreOffice.

Najistotniejsza podatność to przepełnienie bufora, umożliwiające wykonanie kodu na maszynie ofiary:

The most severe vulnerability results from an out-of-bounds read which the attacker can use to achieve arbitrary code execution. (…) to exploit these vulnerabilities, an attacker simply needs the user to run a Graphite-enabled application that renders a page using a specially crafted font that triggers one of these vulnerabilities.

Czyli aby zostać przejętym wystarczy wyświetlić stronę webową, która osadza odpowiednio złośliwie spreparowane fonty.

Co ciekawe, podobny problem znany jest od dawna w natywnej obsłudze fontów systemach Windows (przy czym tu jest jeszcze gorzej, bo system obsługi fontów realizowany jest z uprawnieniami jądra –  zatem atak jest po prostu dewastujący. Choć w Windows 10 zaczęto to zmieniać).

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Prazony ziemniaczek

  Jak żyć w takim razie? Sanboxować Thunderbirda, Firefoxa i OpenOffice (szlak że 3 z 4 wymienionych przez was programów używam… ) czy da się to jakoś magicznie naprawić ? (Uprawnienia grup, mam restrykcyjne jeśli chodzi o uruchamianie wszelkich exe i podobnych w folderach tymczasowych i innych wrażliwych )

  Odpowiedz
  • gunter

   Firefox jest podatny w wersjach 31-42, biblioteka libgraphite 2-1.2.4. Firefoksa masz pewnie nowszego, a biblioteka zrób upgrade. W Debianie nawet stabilnym jest już 2-1.3.5, pewnie w innych też już jest nowsza.

   Odpowiedz
 2. pwd
  Odpowiedz

Odpowiedz