RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Wykpił bota próbującego oszukiwać na „OLX”. A bot… jak to bot – dalej idzie w zaparte i próbuje bruteforce-a

11 grudnia 2021, 10:57 | W biegu | komentarzy 5

Jeden z użytkowników Wykopu, zmęczony najpewniej ciągłym bombardowaniem przez boty-kupujące-oszukujące, postanowił trochę pośmieszkować:

bociku, bociku – gdzie link?! ;-)

Urocze, prawda? ;-) Zresztą inni, w cytowanym wątku powyżej, nie chcą pozostawać w tyle i proponują swoje frazy konwersacyjne z panią Klarą Sobieraj, ekhem… znaczy z OLX scam-botem:

Przypominamy, że kradzież „na OLX” uderza w sprzedających przedmioty. W odpowiedzi na ofertę odzywa się kupujący, który następnie próbuje skłonić ucieszonego z szybkiej reakcji sprzedawcę, do kliknięcia w scam-link (gdzie wykradane są dane karty płatniczej czy dane dostępowe do banku). Schemat oszustwa na OLX opisywaliśmy dokładnie o tutaj.

Dla przypomnienia:

Jak widać – finalnie trafiamy na podstawioną stronę banku, gdzie następuje próba wyłudzenia nawet większego zakresu danych niż zwykły login/hasło

Nota bene, nie tylko OLX jest przedmiotem zainteresowania cyberprzestępców, podobne akcje odgrywane są również na Allegro Lokalnie:

Są też dość nowatorskie warianty scamów (prosty sposób na infekcję / kopanie kryptowalut na sprzedawanym przez kogoś komputerze):

Znacie inne, podobne oszustwa? Macie zapisaną swoją, niebanalną rozmowę z fałszywym kupującym? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do nas.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Lkt

  Ja zapytałem, czy na podobnego wała Krym shandlowali. Odpowiedzi brak.

  Odpowiedz
 2. Nikodem

  Ostatnio do mnie wydzwaniają, że mam konto czy jakieś inne aktywa w banku o znacznej wartości, ale że przez ostatnie pół roku nie odnotowano żadnej aktywności z mojej strony, to proszą mnie o podanie danych wrażliwych celem potwierdzenia identyfikacji, albo środki przejdą na bank. Zawsze im odpowiadam, że to konto służy do rozliczania się z J. Kurskim. Ale, że jestem wspaniałomyślny, to niech przeleją te parę milionów J., stać mnie, mam gest i niech zamkną konto.
  Parę razy osoba po drugiej stronie słuchawki nie wytrzymała i parsknęła śmiechem.

  Odpowiedz
 3. Sprzedawałem pewien samochodzik hot wheels na olx, i ktoś napisał że kupi za 15zł (cena to było 8zł) i on zapłaci za przesyłkę, lecz ktoś już kupił samochodzik przez przesyłkę olx, niepotrzebnie o tym napisałem bo on zaczął mówić że kupi za 40 zł nawet, ale wysłałem paczke tej osobie co kupiła przesyłką olx

  Odpowiedz
 4. Szymon

  olx ostatnio to kopalnia danych osobowych. Wystawiłem jeden przedmiot w sierpniu, od tamtej pory do dzisiaj dostaję telefony o dofinansowaniach, bitcoinach, kredytach itd. Nie wspominając o 20 wiadomościach na whatsapp tuż po opublikowaniu ogłoszenia z treścią jak w tym artykule. Wcześniej zdarzał mi się średnio 1-2 telefony z ofertami rocznie, obecnie to kilka(naście) w miesiącu…

  Odpowiedz
 5. tomtom

  Podawanie na OLX telefonu w ogłoszeniu to proszenie się o kłopoty niestety…

  Odpowiedz

Odpowiedz