Co każdy administrator powinien wiedzieć o bezpieczeństwie aplikacji webowych? -25% z kodem early-admin

Wydrukuj drukarką atramentową… obwód drukowany

06 marca 2014, 10:05 | W biegu | komentarzy 6

Tym razem w ramach ciekawostki polecamy zerknąć na innowacyjny projekt japońskich fascynatów, którzy chcą niebawem umożliwić tworzenie obwodów drukowanych na zwykłych drukarkach atramentowych. W zasadzie jedyne czego potrzeba to odpowiedni tusz :-)

Opis projektu o kryptonimie AgIC dostępny jest na kickstarterze. Autorzy celują przede wszystkim w edukację, zabawę a takę możliwości przygotowywania prototypów. Całość wykorzystuje po pierwsze wysokie rozdzielczości, które można dzisiaj osiągnąć nawet na stosunkowo niedrogich drukarkach atramentowych, a po drugie – sam tusz zawiera niewielkie drobinki srebra, które umożliwiają odpowiednie przewodzenie. Program do przygotowania obwodu? Wystarczy zwykły MS Paint ;-)

Film obrazujący całość można zobaczyć poniżej:


Z kolei sam przykładowy obwód drukowany wykorzystujący technologię przewodzącego tuszu można zobaczyć poniżej (po lewej):

pcb

PS
Całość nie koniecznie jest związana z bezpieczeństwem, choć wielu naszych czytelników zapewne zainteresuje. Niedługo zresztą wprowadzimy osobną kategorię „ciekawostki” gdzie od czasu do czasu będziemy publikować tego typu historie.

 –ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. sig

  Dołożyć instrukcję składania origami i kto wie może elektronikę wydrukujemy ;) A już na pewno wyłącznik(i)

  Odpowiedz
  • Jak zrealizują projekt (a wszystko na to wskazuje) – to pewnie pokażą się najrozmaitsze przykłady realizacji (jak w arduino czy lego mindstorms).

   Odpowiedz
  • Po kompilatorze, który buduje swój kod przyszedł czas na drukarkę, która wydrukuje sobie klona

   Odpowiedz
 2. Bartek

  Genialne!

  Odpowiedz
 3. G1n10l

  Widzę w tym duży potencjał

  Odpowiedz
  • Suchar

   Elektrostatyczny?

   Badum tss.

   Odpowiedz

Odpowiedz