[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Właściciele kont Google/Gmail – uwaga na SMSy perfekcyjnie podszywające się pod Google!

12 stycznia 2022, 14:51 | W biegu | komentarzy 14

Jeden z czytelników podesłał nam takiego SMSa, którego otrzymał przed chwilą:

Co tutaj się wydarzyło?

Po pierwsze ktoś wysłał SMSa, który jest wysłany od nadawcy „Google” (tzw. SMS spoofing). Swoją drogą pewien czas temu ktoś w Polsce podszywał się pod nadawcę „SANEPID”:

Fake SMS

Po drugie, telefon widząc nadawcę „Google”, umieścił fałszywą wiadomość w tym samym wątku, co poprzednie prawdziwe wiadomości od Google! Tym bardziej więc nieuważny odbiorca może się nabrać na to oszustwo.

Po trzecie domena id-98756259635[.]com jest podejrzana (chociaż ma https/kłódkę) i na pierwszy rzut oka nie jest związana z Google. Na obecną chwilę pierwsze silniki antywirusowe oznaczają ją jako złośliwą/phishing:

Po czwarte, na serwerze, na którym jest udostępniana ta domena, widać również inne złośliwe domeny, tworzone wg podobnego schematu:

Nie dajcie się nabrać i nie podawajcie na tego typu domenach / adresach swoich danych logowania do Google! Warto również skonfigurować na swoim koncie tzw. dwuczynnikowe uwierzytelnienie (najlepiej z wykorzystaniem sprzętowych kluczy U2F).

Chciałbyś poznać więcej tego typu aktualnych ataków/wiedzieć jak się chronić? Zapraszamy na praktyczne cyberawareness od sekuraka. Kilka godzin super aktualnej i angażującej wiedzy. Istnieje też możliwość realizacji tego typu szkolenia w Twojej firmie/instytucji.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Robert

  Po trzecie domena id-98756259635[.]com jest podejrzana (chociaż ma https/kłódkę) i na pierwszy rzut oka nie jest związana z Google. Na obecną chwilę pierwsze silniki antywirusowe oznaczają ją jako złośliwą/phishing… << gdzie to można sprawdzić?

  Odpowiedz
  • Widoczne jest to na zrzucie ekranowym w poście (virustotal.com)

   Odpowiedz
 2. Patryk

  Samo wejście w link coś powoduje?

  Odpowiedz
  • Zazwyczaj nie

   Odpowiedz
   • Patryk

    A w tym wypadku?

    Odpowiedz
    • To jest ciężkie do absolutnie pewnej odpowiedzi. Bo można zrobić tak:
     1) wszystko działa OK, kieruje na dobrą domenę
     2) pstryk i kieruje na złą, albo tylko użytkowników np. Androida kieruje na złą
     3) „zła” nie musi też koniecznie oznaczać wykorzystującej np. dziury w przeglądarce (to zdarza się b. rzadko).

     Odpowiedz
 3. Ciekawe kto pierwszy po przeczytaniu tego artykułu zapełni pisherom baze jakimiś losowymi danymi ;)

  Odpowiedz
 4. Perfekcyjnie?

  Mimo błędów językowych?

  Odpowiedz
 5. JasKapela

  Mamy 21 wiek, po co uzywac google?

  Odpowiedz
 6. Janko

  Ten URL nie jest podejrzany – ten url krzyczy „jestem oszustwem”. Naprawdę za mało uczymy ludzi podstawowej rzeczy jaką jest sprawdzanie url

  Odpowiedz
 7. Mike

  „Warto również skonfigurować na swoim koncie tzw. dwuczynnikowe uwierzytelnienie (najlepiej z wykorzystaniem sprzętowych kluczy U2F).”

  A jeśli na podstawionej stronie wyskoczy prośba o użycie klucza, który następnie zostanie użyty przez przestępcę?
  Jak długo taki klucz jest ważny?

  Odpowiedz
  • Nie no

   To nie działa tak. Klucz „nie przepisujesz” tylko autoryzujesz. Ten proces jest gwarantem bezpieczeństwa by nie odseparowywać czynnika od strony weryfikującej. Klucz sam sprawdza domenę ale hasło podaje i jeśli nie jest 1:1 to nie wejdzie i nie da się ominąć (dosłownie jak ssl tylko od Twojej strony jest certyfikat i Ty go wydajesz, jeśli pasuje matematycznie do domeny to pozwoli przejść)

   Odpowiedz
 8. Piotrek

  Zgłosić z wnioskiem o ściganie karne do najbliższej jednostki Policji lub Prokuratury, resztę oni wykonają, bo po to są.

  Odpowiedz
  • BRUNO

   Buuua ha ha ha – z całym szacunkiem, jak podałem na tacy szanownej Policji sprawcę to nawet nie raczyli odpisać, o wszczęciu działań to już nawet nie będę wspominał. Tacy oni dziarscy i prężni w te klocki.

   Odpowiedz

Odpowiedz