[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Uwaga na włamanie / podmieniony javascript na stronie money[.]pl. Aktualizacja – problem został usunięty.

03 marca 2022, 10:02 | W biegu | 1 komentarz

Aktualizacja: wskazany przez nas plik .js został już usunięty z serwera money.pl, a przekierowanie przestało działać.

Część użytkowników raportuje, że po wejściu z przeglądarki mobilnej, serwis money[.]pl przekierowuje na inną domenę – z dość nieprzyjemnym komunikatem od 'Anonymous’.

przekierowanie ze strony głównej money[.]pl

Pierwszy pomysł odnośnie możliwej przyczyny, to wstrzyknięcie JavaScriptu w reklamie serwowanej z zewnętrznych serwerów… jednak podstawowa analiza pokazuje, że jednak nie, na serwerze money ktoś umieścił m.in. taki plik .js (ładowany tylko na mobilnych przeglądarkach)

Na moment pisania tego wpisu, plik js cały czas jest dostępny na serwerze serwisu money[.]pl Dodatkowy komentarz z naszej strony:

  • Sam javascript (tzn. instrukcja if w nim) jest trochę bez sensu, a najprawdopodobniej ładowany jest on tylko dla przeglądarek mobilnych
  • Jest bardzo duża spora szansa, że nie doszło do „dużego włamania” – czyli bezpośredni dostęp np. do bazy użytkowników czy plików wykonywalnych serwisu. Raczej w przypadku takiego incydentu po prostu podmienia się stronę główną w klasyczny sposób i/lub. udostępnia się próbkę wyciekniętych danych
  • Z naszych analiz wynika, że atakujący poza plikiem (plikami?) js umieścili webshella PHP, ale najprawdopodobniej nie ma on szans zadziałać:


  • Na pierwszy rzut oka atak wygląda bardziej na ~próbę deface niż np. wykradanie danych użytkowników (chociaż JavaScriptem można potencjalnie robić naprawdę dużo).

O sprawie informuje sam serwis:

https://twitter.com/Money_pl/status/1499311624196444163

Aktualizacja: Michał Siegieda przekazał informację o odparciu cyberataku:

Chcesz wiedzieć więcej o tego typu atakach? (oraz innych problemach z bezpieczeństwem IT) – zapisz się na nasze bezpłatne szkolenie (dla firm/instytucji gov): praktyczne wprowadzenie do bezpieczeństwa IT.

~ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. someone

    gdzie znaleziony został ten webshell? i czemu nie ma raczej szansy zadziałać?

    Odpowiedz

Odpowiedz