RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

USA: za hackiem Solarwinds stoi rosyjski wywiad. 16 000 zhackowanych systemów na świecie. Odpalamy sankcje.

15 kwietnia 2021, 20:20 | W biegu | komentarzy 18

O hacku Solarwinds pisaliśmy niejednokrotnie. Tymczasem tutaj można przeczytać oświadczenie wydane przez Biały Dom:

Dzisiaj USA formalnie uznaje Służbę Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej jako sprawcę szeroko zakrojonej kampanii szpiegowskiej, która wykorzystywała [hack] oprogramowania Solar Winds Orion. Operacja wykonana przez Rosjan dała im możliwość szpiegowania i potencjalnego uszkadzania ponad 16 000 systemów komputerowych na świecie.

Today the United States is formally naming the Russian Foreign Intelligence Service (SVR), also known as APT 29, Cozy Bear, and The Dukes, as the perpetrator of the broad-scope cyber espionage campaign that exploited the SolarWinds Orion platform and other information technology infrastructures. (…) The SVR’s compromise of the SolarWinds software supply chain gave it the ability to spy on or potentially disrupt more than 16,000 computer systems worldwide.

USA nałożyło również sankcje na samą Rosję, w tym na 32 organizacje i osoby. Sankcjami została m.in. objęta znana na całym świecie firma Positive Technologies.

Stosowne (choć momentami nieporadne) oświadczenie wydała też Polska:

Polska przyjęła z dużym zaniepokojeniem informacje przekazane przez rząd USA w sprawie ataków cybernetycznych przeprowadzonych przez Federację Rosyjską z wykorzystaniem systemów i oprogramowania firmy Solar Winds Orion (…) Stanowczo opowiadamy się za przestrzeganiem przez państwa, sektor prywatny i osoby fizyczne zasad odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni cybernetycznej. 

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Flash

  Przeciez to od poczatku bylo wiadomo ze to ruskie. Nie wielu jest prawdziwych hakerow ktorych stac na taki atak.

  Odpowiedz
  • Dryc

   Mają w końcu Snowdena u siebie.

   Odpowiedz
   • Axer

    Azyl, pozwolenie na pobyt i wreszcie rosyjskie obywatelstwo dla Snowdena budzą *duże* podejrzenia, jednak dowodów na karmienie prze niego służb rosyjskich tajnymi informacjami pozyskanymi w NSA nie mamy.

    Mogło być tak, że Snowden zdradził im wszystko co wiedział albo tylko część, dobrowolnie albo pod naciskiem czy szantażem.

    A mogło być też tak, że nic od niego nie wymagali. Prztyczek w nos służbom USA i rządowi USA pod tytułem „nie jesteście święci, bo usiłujecie inwigilować cały świat na masową skalę” Putin mógł uznać za wystarczający, by pozwolić Snowdenowi na pobyt w Rosji.

    Wszystko, o czym na razie wiemy oficjalnie o współpracy Snowdena z Rosjanami, to domysły.

    Poprawcie mnie jeśli się mylę.

    Odpowiedz
    • Huc

     Sądzę że jednak Snowden musi z czegoś żyć… w Rosji

     Odpowiedz
 2. Martib

  Czy zawsze w tekście dotyczącym nas samych musimy oceniać siebie i dołować??? Sekuraku nie podążaj droga swojej konkurencji. Proszę. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Kris

   Dokładnie.. Już kilka portali pozornie technologicznych zniknęło z moich zakładek gdy okazało się, że redaktorzy nie potrafią się powstrzymać..

   Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Może po prostu spójrz prawdzie w oczy i pogódź się z myślą, że żyjesz i mieszkasz w Polsce. Tak jest łatwiej i nic już cię nie będzie wku.wiać w opór.

   Odpowiedz
   • Najłatwiej nie znaczy dobrze

    Piszesz jak niewolnik.

    Odpowiedz
    • John Sharkrat

     Naprawdę?

     „Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić rękami i nogami wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują”. – Arthur Schopenhauer

     PS.
     Lepiej być niewolnikiem, w takim twoim mniemaniu, niż mitomanem z maniąwielkości.

     Odpowiedz
     • Szopenhałer

      Na dowolną tezę można znaleźć jakiś cytat.

      Więc to nie dowodzi słuszności tezy.

     • John Sharkrat

      @Szopenhałer owszem można, tylko że to nie żadna teza tylko prawda.
      Wystarczy spojrzeć na uważających się za największych patriotów, Prawdziwych Polaków. To przeważnie bezrefleksyjni analfabeci i prymitywy ze sznurkiem w miejscu mózgu.

 3. Janek

  A co niby nieporadnego jest w oświadczeniu Polski? Oświadczenie jakich wiele z różnych państw. Że niby też jakieś sankcje na Rosję mielibyśmy wydawać?

  Odpowiedz
 4. John Sharkrat

  Polska przyjęła z dużym zaniepokojeniem informacje przekazane przez rząd USA” – a kogo może obchodzić zdania Polski. No może mitomanów z manią wielkości.

  Odpowiedz
  • Łowca Cymbałów

   Jednak Ty się zdaniem Polski przejąłeś w kilku komentarzach, czyli prawidłowo siebie zdiagnozowałeś.

   Odpowiedz
 5. Moze ty jestes mitomanem?

  Gdyby podchodzic do tego jak ty, to mozna by napisac:

  „A kogo moze obchodzic zdanie Johna Sharkrata?”

  Odpowiedz
  • John Sharkrat

   Nikogo to nie obchodzi, jakie masz zdanie ty, ja czy Polska.

   Odpowiedz
   • Więc po co piszesz?

    Zgodnie z twoją logiką postępujesz nonsensownie.

    Odpowiedz
    • John Sharkrat

     W którym miejscu?

     Odpowiedz

Odpowiedz